Do pracy poszukiwani wykwalifikowani - "niebieskie kołnierzyki"

Czytaj dalej
Fot. Fot. Jerzy Szych
Artur Osak, Gratka.pl [email protected]

Do pracy poszukiwani wykwalifikowani - "niebieskie kołnierzyki"

Artur Osak, Gratka.pl [email protected]

Jak wynika z danych Gratka.pl kandydaci, którzy korzystali z serwisu, szukali główne pracy fizycznej.

Trzeci kwartał br. sprzyjał osobom, które szukały pracy w sektorze „niebieskich kołnierzyków”. Takie wnioski płyną z analizy serwisu Gratka.pl, w którym w ciągu dwóch ostatnich kwartałów liczba ofert wzrosła o 39 proc.

- Z analizy opublikowanych ofert wynika, że pracodawcy w serwisie Gratka.pl najchętniej poszukują pracowników wykwalifikowanych czyli fachowców, zawodowców, specjalistów - komentuje Aleksandra Gierybo-Paprota, Manager Kategorii Gratka.pl Praca i Ogłoszenia drobne. - Widzimy jak z roku na rok potrzeby pracodawców w tym sektorze rosną. Dostrzegamy również, że Gratka.pl jest coraz chętniej wybieranym kanałem rekrutacji właśnie tak poszukiwanych „niebieskich kołnierzyków”. Co ciekawe nie tylko rodzimi pracodawcy szukają polskich pracowników - aż 10 proc. ogłoszeń napływa od pracodawców zagranicznych.

Aż 48 proc. ofert pracy opublikowanych w serwisie zamieścili pracodawcy poszukujący pracowników fizycznych, specjalistów zawodowych, przedstawicieli wolnych zawodów, pracowników handlu, logistyki, a także usług i administracji, czyli tzw. „niebieskich kołnierzyków”.

Do najbardziej poszukiwanych zajęć należały prace związane z produkcją. Również chętnie poszukiwano pracy związanej z logistyką, transportem i zakupami. 10 proc. wszystkich wysłanych aplikacji dotyczyło stanowisk oferowanych przez pracodawców z tych sektorów. Także administracja publiczna cieszyła się dużym zainteresowaniem kandydatów - co szósta osoba korzystająca z serwisu wysyłała swoje CV do pracodawców z sektora publicznego.

Ponad 17,5 proc. ogłoszeń zamieszczonych przez rekruterów dotyczyło pracowników fizycznych oraz tych, poszukujących zatrudnienia w produkcji. Następne najczęściej publikowane oferty dotyczyły logistyki, transportu i zakupów (7,3 proc.), budownictwa i geodezji (6,4 proc.) oraz sprzedaży, handlu i franczyzy (5,8 proc.).

W serwisie Gratka.pl najwięcej ogłoszeń zamieścili pracodawcy z województwa łódzkiego - ponad 25,7 proc., następnie z województwa śląskiego - 12,3 proc. oraz mazowieckiego 9,3 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się województwo wielkopolskie (8,4 proc. ofert pracy), dolnośląskie i małopolskie (6,9 proc. oraz 6,8 proc).

Artur Osak, Gratka.pl [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.