Do roślin - podobnie jak do ludzi - trzeba mieć podejście

Czytaj dalej
Fot. Monika Dziuma
Monika Dziuma

Do roślin - podobnie jak do ludzi - trzeba mieć podejście

Monika Dziuma

Przepiękne hortensje, okazałe piwonie i pachnące lilie to tylko nieliczne z wielu odmian kwiatów, które małżeństwo Olejniczaków z Rgielska uprawia w swoim ogrodzie. Pani Anna i pan Aleksander opowiedzieli nam o swojej miłości do roślin.

Obok tej posesji w Rgielsku trudno przejść obojętnie. Uwagę, nie tylko mieszkańców, ale także przejeżdżających tamtędy turystów, przykuwają liczne kwiaty i rośliny. Teraz, w okresie wakacyjnym, cieszą one oko pięknym wyglądem i kuszą cudownym zapachem.

Ich właścicielami jest małżeństwo rolników Anna i Aleksander Olejniczakowie, którzy, jak mówią, kochają żyć w otoczeniu natury. Pani Anna oprowadziła nas po posesji, pokazując coraz to nowe gatunki kwiatów.

- Jestem bardzo dumna z moich hortensji, które obecnie rosną na kształt drzewek. Musiałam tak wyprowadzić pędy, by kwiaty znajdowały się tylko u góry - opowiada, pokazując nam swoje uprawy.

Do roślin - podobnie jak do ludzi - trzeba mieć podejście
Monika Dziuma

Co ciekawe, pani Anna wytłumaczyła nam, że kwiaty także mają swoją płeć. Kwiaty męskie są okazalsze i większe, zaś żeńskie drobniejsze. Idąc dalej dotarliśmy do ogromnego, fioletowo-niebieskiego kwiatu stojącego tuż przed wejściem do domu. To duma państwa Olejniczaków.

- Otrzymaliśmy go od naszej zmarłej koleżanki, która przywiozła nasionko z Irlandii. Kto by pomyślał, że uda się nam wyhodować tak okazałą roślinę. To rzadko spotykany w Polsce agapant afrykański. Nieczęsto zdarzają się tak ogromne kwiaty

- mówi.

Wśród mniej znanych roślin na ogrodzie państwa Olejniczaków znajdziemy także kalistemon. - Szkoda, że nie możemy pokazać jak kwitnie. Kwiaty miał na wiosnę. To takie czerwony kwiatostany w kształcie szczotki do czyszczenia butelek. Wyglądają naprawdę bardzo imponująco - słyszymy od pani domu.

W dalszej części ogrodu rośnie cały rząd irysów, a także lilii azjatyckich i drzewiastych. Gdzie tylko nie rzucić okiem, widać kolejne gatunki kwiatów. Kto by pomyślał, że pani Anna i pan Aleksander tworzyli ten piękny ogród od zera.

- Mieszkamy tutaj ponad 40 lat. Kiedy kupiliśmy tę posesję, stał na niej tylko bardzo stary dom. Cała reszta była porośnięta krzakami i zielskiem. Wymarzyłam sobie, by mieć piękny ogród. Własnymi siłami przez wiele lat do tego dążyliśmy. Kocham kwiaty od zawsze. To dzisiaj moja domena. Mąż zajmuje się pielęgnowaniem trawy, przycinaniem żywopłotów i uprawą owoców.

Do roślin - podobnie jak do ludzi - trzeba mieć podejście
Monika Dziuma

- To krzaczki borówki. W sumie mamy ich kilka odmian. Wczoraj zrywałem je dla rodziny, ale w słońcu szybko dojrzeje kolejna porcja - mówi pan Aleksander.

Co ciekawe, małżeństwo wyhodowało drzewko awokado. - Posadziliśmy zwykłą pestkę od tego owocu, a roślinka wykiełkowała i poszła w górę - mówi pani Anna.

Małżeństwo co roku powiększa swoją kolekcję kwiatów. Te rosną nie tylko w gruncie, ale także w doniczkach czy na skalniakach.

- Inspiracji szukamy zarówno w internecie jak i w prasie o tematyce ogrodniczej. Razem z mężem jeździmy także na targi Gardenia. Jeśli spodoba się nam jakiś kwiat, kupujemy i sadzimy go u siebie. Nie zawsze jest taki, jak na zdjęciu, ale każda nowa roślinka niezmiernie nas cieszy

- mówi kobieta.

Dom naszych bohaterów umiejscowiony jest nad samą rzeką. Dzięki małej pompce zamontowanej tuż przy brzegu, Olejniczakowie mogą podlewać swój ogródek.

- Kwiaty w doniczkach podlewam dość często. A te w gruncie raz na dwa tygodnie. Dobrym sposobem, by nie wyrastało zielsko jest ściółkowanie podłoża. Polecam użyć do tego skoszonej trawy z ogrodu. Ponadto rośliny powinno się sadzić gęsto tuż obok siebie - podsumowuje pani Anna.

Do roślin - podobnie jak do ludzi - trzeba mieć podejście
Monika Dziuma
Monika Dziuma

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.