Dobre pomysły już wybrane

Czytaj dalej
Fot. Czesław Wachnik
Czesław Wachnik

Dobre pomysły już wybrane

Czesław Wachnik

A Oddano 3,4 tys. głosów. Najktywniejsi byli mieszkańcy Dobroszowa Wielkiego.

W gminie Nowogród Bobrzański podsumowano tegoroczny konkurs ,,Pomysł do budżetu 2017’’. Jak nam powiedział burmistrz Paweł Mie-rzwiak propozycje zgłaszali sami mieszkańcy. Następnie przefiltrowała je specjalna komisja, która do głosowania zakwalifikowała 13 propozycji. Odpadło kilkanaście. Główną przyczyną było to, że niektóre przedsięwzięcia zaplanowano na terenie, którego własnością nie była gmina. A samorząd nie może finansować takich inwestycji. Kolejnym etapem było głosowanie.

Niektóre głosy komisja jednak unieważniła

Każdy z mieszkańców mógł oddać tylko jeden głos na wybrane przez siebie przedsięwzięcie, co ważne, w dowolnej miejscowości w gminie. - Zdarzało się, że niektórzy głosowali na dwa czy nawet więcej pomysłów. Niestety takie głosy uznano za nieważne - zaznacza burmistrz.

Ostatecznie uzyskując 449 głosów w Nowogrodzie Bobrzańskim wygrał pomysł modernizacji miejscowego stadionu piłkarskiego. W budżecie zarezerwuje się na to przedsięwzięcie 95 tys. zł. Z innych pomysłów dotyczących siedziby gminy przepadł remont drogi gminnej (230 głosów) oraz wyposażenie placu zabaw w placówce nr 2 samorządowego przedszkola (bez głosu).

W grupie pierwszej czyli przedsięwzięć o wartości do 15 tys. zł najwięcej, bo 192 głosy uzyskała budowa ogrodzenia boiska do piłki nożnej w Skibicach. Ostatecznie trafi na to 14.860 zł.

W głosowaniu wygrała propozycja z Dobroszowa

W grupie drugiej czyli inwestycji o wartości do 25 tys. zł uzyskując aż 509 głosów czyli najwięcej wygrał pomysł doposażenia placu zabaw w Dobroszowie Wielkim. Natomiast w grupie trzeciej (do 40 tys. zł) uzyskując 497 głosów zwyciężyło wyposażenie placu zabaw w Klępinie. Ma ono kosztować właśnie 40 tys. zł. I ostatnia, czwarta grupa. Za budową placu zabaw i siłowni w Drągowinie głosowało 475 mieszkańców. Dzięki temu sołectwo dostanie 58.140 zł na wspomniany plac i siłownię.

O wsi Drągowina i sołtys Dorocie Szmyt burmistrz Paweł Mierzwiak mówi, że należą do najbardziej aktywnych w gminie. Dlatego nieprzypadkowo w konkursie ,,Pomysł do budżetu 2017” sołectwo uzyskując 475 głosów, pozyskało ponad 58 tys. zł na budowę placu zabaw i siłowni. - Należą im się te pieniądze. Mają już przygotowany plac, gdzie zbudowany zostanie plac zabaw i siłownie - dodaje burmistrz.

Mieszkańcy zasłużyli na pieniądze

Sołtys Drągowiny Dorota Szmyt podkreśla, że pozyskanie pieniędzy to głównie zasługa rady sołeckiej oraz mieszkańców. Dodaje jednak:
- Ta suma to jednak zbyt mało jak na nasza plany. Będziemy mieli wprawdzie plac zabaw i siłownię, ale chcieliśmy tam postawić także wiatę. By w przypadku złej pogody można się było tam się spotkać i poplotkować. Dlatego będziemy zabiegali o dalsze pieniądze, by wiata także powstała. Mówi też o dalszych planach wsi. - Teraz bardzo ważna jest budowa parkingu przy kościele i świetlicy. Obecnie samochody muszą stać na poboczu drogi, co jest niebezpieczne chociażby dla przechodniów. Myślimy też o poszerzeniu drogi prowadzącej na cmentarz. Utwardzimy ją, wprowadzimy tzw. mijanki - wyjaśnia sołtys Szmyt.
Na wszystkie wspomniane pięć inwestycji w budżecie gminy na 2017 rok ma być zarezerwowane 240 tys. zł. Dodajmy, że łącznie na wszystkie 13 propozycji oddano 3.402 głosy.

- Obecnie boiska jest w fatalnym stanie. Dlatego konieczny jest remont - mówi prezes Henryk Kuca
Czesław Wachnik - Obecnie boiska jest w fatalnym stanie. Dlatego konieczny jest remont - mówi prezes Henryk Kuca

Modernizacja stadionu bardzo potrzebna

O modernizacji stadionu w Nowogrodzie Bobrzańskim burmistrz Mierzwiak mówi, że jest bardzo potrzebna i była postulowana od wielu lat. Szczególnie przez sportowców. Dodaje też, że wspomniane 95 tys. zł ma być przeznaczone na I etap. - Te pieniądze wystarczą zapewne jedynie na budowę nowej nawierzchni. My jednak chcemy zrobić więcej - deklaruje.

Dlatego gmina przygotowuje się do opracowania projektu modernizacji stadionu. Gdzie ma się znaleźć nie tylko budowa nawierzchni, ale też montaż plastikowych trybun, założenie tzw. piłkochwytów oraz ogrodzenia. - By tak się stało chcemy wystąpić z wnioskiem do ministra sportu o dofinansowanie z ,,Programu modernizacji infrastruktury sportowej”. Liczymy nawet na 100 tys. złotych dofinansowania. Wtedy udałoby się zrealizować wszystkie plany - zapowiada burmistrz.

Zabiegają o dodatkowe 100 tys. zł

Z Henrykiem Kuca prezesem klubu Fadom Nowogród Bobrzański oglądamy stadion w Nowogrodzie Bobrzańskim. Faktycznie jego stan jest mówiąc delikatnie przygnębiający.

Trybuny mają chyba ze 40 lat, stąd ławki się zwyczajnie rozlatują, obok dwie blaszane ,,szatnie”, jedynie nawierzchnia jest w jako takim stanie. - Jest pan w błędzie, nawierzchnia jest w złym stanie - prostuje prezes. - Trzeba ją też wymienić - przekonuje. I dodaje, że już nawiązano kontakt z jedną z firm, która deklaruje przywiezienie nowej nawierzchni i położenie jej na boisku. Koszt około 100 tys. zł. - Być może uda się zrobić więcej. Także trybuny na 250 miejsc i treningowe boisko. Tu liczymy na pomoc ze strony burmistrza i gminy - dodaje prezes.

Czesław Wachnik

Jestem dziennikarzem Gazety Lubuskiej od 1985 roku, najczęściej w dziale terenowym, ekonomicznym, przez wiele lat prowadziłem dodatek motoryzacyjny ,,Za kierownicą''. Dziś zajmuję się głównie tym co się dzieje w Zielonej Górze oraz powiecie zielonogórskim.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.