Docieplają, modernizują, więc potem mniej trują

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof strauchmann
Edyta Hanszke

Docieplają, modernizują, więc potem mniej trują

Edyta Hanszke

44,3 mln zł mają kosztować remonty należących do samorządów budynków w czterech powiatach.

W środę w Urzędzie Miasta w Kędzierzynie-Koźlu podpisano umowę na uzyskanie unijnego dofinansowania na projekty podnoszące efektywność energetyczną w budynkach na terenie powiatów kędzierzyńsko-kozielskiego i strzeleckiego.

Ma to kosztować 24 mln zł, a dofinansowanie z puli unijnej, którą dysponuje opolski urząd marszałkowski, wyniesie prawie 7,2 mln zł.
W ramach projektu modernizację energetyczną przejdzie 16 budynków użyteczności publicznej, m.in. przedszkola, szkoły, świetlice, urzędy w gminach Strzelce Opolskie, Ujazd, Bierawa, Cisek, Polska Cerekiew, Zawadzkie, Jemielnica, Pawłowiczki, Reńska Wieś, Kędzierzyn-Koźle, oraz zarządzanych przez powiat, np. filia DPS Strzelce Opolskie w Szymiszowie. Szacuje się, że 
oszczędność energii cieplnej wyniesie 26 386 GJ/rok, a energii elektrycznej - 369 MWh/rok.

W minionym tygodniu umowę na podobne projekty z opolskim marszałkiem podpisali samorządowcy z powiatów nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego, którzy otrzymają 10,6 mln zł, a zrealizują projekty na ponad 20,3 mln zł.

Prace w budynkach należących do gmin: Branice, Głubczyce, Prudnik, Biała, Paczków, Głuchołazy, Pakosławice, Nysa, Korfantów, Otmuchów, Skoroszyce i Grodków potrwają do września 2018 r.

Termomodernizacja zostanie wykonana m.in. w nyskim szpitalu (oddział zakaźny, oddział fizykoterapii i kuchnia główna), byłym przedszkolu w Lewicach w gminie Branice (z przeznaczeniem na Zakład Aktywności Zawodowej) czy Urzędzie Miejskim w Korfantowie.

Czesław Biłobran, starosta nyski, podkreślał, że to pierwsze takie duże, wspólne zadanie samorządów z tych trzech powiatów, i zapowiedział, że kolejne jest planowane na przyszły rok.

Sebastian Baca, wójt Branic, przyznał, że dzięki temu w jego gminie powstanie Zakład Aktywności Zawodowej dla kilkudziesięciu osób z różnym stopniem niepełnosprawności. Ma to kosztować 1,6 mln zł. Dopłata z projektu wyniesie 600 tys. zł.

Efektem realizacji tego projektu będzie modernizacja energetyczna 21 budynków, co spowoduje znaczne zmniejszenie rocznego zużycia energii (o 187 MWh) i emisji gazów cieplarnianych. Powstanie osiem źródeł ciepła i jedno źródło energii elektrycznej wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Edyta Hanszke

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.