Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Agnieszka Jędrzejczak

Dokąd uciec przed smogiem i czy witamina B to lekarstwo na pyły? [ROZMOWA]

Dokąd uciec przed smogiem i czy witamina B to lekarstwo na pyły? [ROZMOWA] Fot. Grzegorz Gałasiński
Agnieszka Jędrzejczak

Z prof. Cezarym Pałczyńskim z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi m.in. o tym, jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na nasz organizm, jak bronić się przed szkodliwymi pyłami oraz czy istnieje lek na smog.

Amerykańscy naukowcy ogłosili, że wynaleźli lekarstwo na smog. Przed tzw. pyłem zawieszonym zawierającym mniejsze cząsteczki, o średnicy nie większej niż PM2,5, czyli te bardziej szkodliwe, mają częściowo chronić nasz organizm witaminy z grupy B. To naprawdę takie proste? Wystarczy łykać witaminy i będziemy zdrowi?
Nie, to nie jest tak, że jeśli będziemy objadać się witaminami, w tym przypadku witaminą B6, B12 i kwasem foliowym, to będziemy zdrowi. Prawdą jest jednak, że te witaminy chronią przed „metylacją DNA”, czyli przed pewnymi negatywnymi skutkami związanymi z wyłączaniem genów. Udowodniono, że po podawaniu kompleksu witamin te zmiany epigenetyczne nie występują lub są mniejsze. Ale to jest tylko bardzo drobny fragment ochrony przed szkodliwym oddziaływaniem zanieczyszczeń powietrza. Nie można więc mówić, że witaminy z grupy B wyleczą nasz układ oddechowy albo krążenia, uszkodzony przez substancje czy pyły zawieszone w powietrzu. Przyjmowanie witamin i suplementów diety to bardzo poważna ingerencja w nasz organizm. Na przykład popularna witamina D, nazywana witaminą słońca, jest sterydem. Jeśli znacznie przekroczymy dopuszczalną dawkę, witaminy mogą mieć dla naszego organizmu nawet działanie toksyczne.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

 • Czym jest smog i co dzieje się w naszym organizmie, gdy jesteśmy narażeni na jego wpływ?
 • Co to jest MCS?
 • Co możemy zrobić, żeby ochronić siebie i naszych bliskich przed tym, co wdychamy?
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agnieszka Jędrzejczak

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

piotr644

Pamiętam czasy, kiedy w Łodzi dymiło setki kominów. Wjeżdżając do miasta wyczuwało się charakterystyczny zapach sadzy. Wszyscy palili w piecach a na ulicach królowały syrenki i trabanty, czyli dymiące dwutakty. I ludzie jakoś musieli z tym żyć. Czy czasami źródłem naszego osłabienia nie jest permanentny stres?

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.