Dom Księcia w Częstochowie czeka na remont i inwestora. Może dla Polonii, a może dla szejków. Marzec 2019

Czytaj dalej
Janusz Strzelczyk

Dom Księcia w Częstochowie czeka na remont i inwestora. Może dla Polonii, a może dla szejków. Marzec 2019

Janusz Strzelczyk

Co zrobić z Domem Księcia w Częstochowie - inwestorzy oglądają, pomysłów brak, a remont jest konieczny. Stan w marcu 2019

Budynek jest w opłakanym stanie technicznym. Trzeba grubych milionów, aby go przywrócić do stanu nadającego się do użycia. Wg wyceny koniecznych prac remontowych, z 2013 roku, potrzeba co najmniej 40 mln zł. Dziś pewnie dwa razy tyle.

Częstochowscy radni, na posiedzeniu komisji, z udziałem konserwatora zabytków, architektów, zastanawiali się, co robić. Wiceprezydent Częstochowy, Ryszard Stefaniak poinformował, że wysłał do marszałka Senatu, Stanisława Karczewskiego oficjalne pismo z propozycją, aby w częstochowskim Domu Księcia urządzić Dom Polonii. Pismo zostało wysłane we wrześniu 2018 roku, ale teraz o tym poinformowano.

- Do tej pory nie nadeszła odpowiedź - mówi Ryszard Stefaniak.

Miasto nie ustaje w poszukiwaniach potencjalnego inwestora dla Domu Księcia. Biuro Obsługi Inwestora oprowadza zainteresowanych po Domu Księcia. A byli tam m.in. biznesmeni ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którzy widzieli w Domu Księcia luksusowy apartamentowiec. Z kolei polscy inwestorzy byli zainteresowani hotelem z "normalnymi" pokojami i apartamentami, inni mówili o budowie mieszkań w typowym standardzie, biurowcu. Próbowano zainteresować także rosyjskich biznesmenów. Wszak Dom Księcia wybudowali Romanowowie. Jest jednak problem w takich rozmowach biznesowych. Bowiem na pytanie czy Dom Księcia jest na sprzedaż odpowiedź miasta nie może być jednoznaczna.

Najbardziej [przywiązani do zabytku chcieliby odbudowy dwóch charakterystycznych kopuł na dachu budynku.

Brakuje bowiem uchwały Rady Miasta o zgodzie na sprzedaż kompleksu działek wraz z Domem Księcia. Na ostatniej sesji Rady Miasta odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały. Podczas posiedzenie komisji radnych nie zdecydowano, czy rekomendować przyjęcie uchwały. Jest jeszcze kwestia Domu Księcia jako zabytku. Budynek jest wpisany do ewidencji zabytków i jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Gdyby został wpisany do rejestru zabytków, to dla właściciela zostałaby otwarta droga do ubiegania się o dotacje unijne do jego remontu. Najbardziej przywiązani do odrestaurowania obiektu z zachowaniem wyglądu jak najbliższego oryginału, chcieliby odbudowy dwóch charakterystycznych kopuł na dachu budynku. Tymczasem dach został naprawiony przez ZGM TBS, w którego administracji znalazł się Dom Księcia po skomunalizowaniu budynku.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.