Dom Muzyki z nową salą. Bielskie Centrum Kultury po remoncie

Czytaj dalej
Fot. FOT. Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec

Dom Muzyki z nową salą. Bielskie Centrum Kultury po remoncie

Łukasz Klimaniec

Po dwóch latach zakończyła się przebudowa Bielskiego Centrum Kultury. Słynny Dom Muzyki zyskał większą widownię i został naszpikowany nowoczesną aparaturą nagłaśniającą i oświetleniową, dzięki czemu stał się jednym z najnowocześniejszych takich obiektów w kraju.

Bielskie Centrum Kultury jest organizatorem najważniejszych wydarzeń muzycznych w Bielsku-Białej. Z usług BCK korzystają zarówno światowe agencje koncertowe, jak i stowarzyszenia charytatywne działające na rzecz lokalnej społeczności. Pomysł kompleksowej modernizacji pojawił się kilka lat temu.

– Po 30 latach Bielskie Centrum Kultury doczekało się właściwego remontu i modernizacji – przyznaje Władysław Szczotka, dyrektor BCK. – Te wszystkie urządzenia, jak i cały obiekt nie odpowiadały dzisiejszym wymogom artystów, widzów i bezpieczeństwa. Dziś to jedna z najnowocześniejszych placówek w kraju – dodaje.

Obiekt zyskał nową jakość. W ramach przebudowy została wymieniona szklana elewacja budynku, hol został zaprojektowany według najnowszych wzorów designu, a wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane. – Wcześniej z tym był problem, bo gdy wietrzyliśmy salę, to nie mogliśmy wietrzyć zaplecza. A jeśli zaplecze, to nie salę – przyznaje dyrektor BKC.

Przy zachowaniu wszystkich elementów nawiązujących do tradycji obiekt naszpikowano nowoczesną aparaturą, która należy do najlepszych w Polsce, a sceniczne światła spełniają najbardziej wyszukane wymagania.

Najbardziej widoczną zmianą jest rozbudowa widowni. Dzięki wybudowaniu balkonu zwiększyła się ona z niespełna 500 do 630 miejsc siedzących. Co ciekawe, powiększenie widowni nie popsuło akustyki sali.

– Zwykle, gdy buduje się w takich wnętrzach balkon akustyka na tym traci. A w tym przypadku stało się odwrotnie – sala zyskała o wiele lepszą akustykę, niż miała wcześniej. Tak ocenili fachowcy ze szkoły muzycznej, którzy byli zaskoczeni tą zmianą – przekonuje Władysław Szczotka.

Duże zmiany zaszły w przylegającym do BCK budynku, w którym mieścił kiedyś Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz. Po przebudowie powstały tam m.in. dwie sale baletowe, sale do ćwiczeń wokalno-estradowych, szatnie i biura.

Przebudowa BCK kosztowała około 20 mln zł. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało na ten cel ponad 14 mln zł.

Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.