Dom Muzyki z nową salą. Bielskie Centrum Kultury po remoncie

Czytaj dalej
Fot. FOT. Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec

Dom Muzyki z nową salą. Bielskie Centrum Kultury po remoncie

Łukasz Klimaniec

Po dwóch latach zakończyła się przebudowa Bielskiego Centrum Kultury. Słynny Dom Muzyki zyskał większą widownię i został naszpikowany nowoczesną aparaturą nagłaśniającą i oświetleniową, dzięki czemu stał się jednym z najnowocześniejszych takich obiektów w kraju.

Bielskie Centrum Kultury jest organizatorem najważniejszych wydarzeń muzycznych w Bielsku-Białej. Z usług BCK korzystają zarówno światowe agencje koncertowe, jak i stowarzyszenia charytatywne działające na rzecz lokalnej społeczności. Pomysł kompleksowej modernizacji pojawił się kilka lat temu.

– Po 30 latach Bielskie Centrum Kultury doczekało się właściwego remontu i modernizacji – przyznaje Władysław Szczotka, dyrektor BCK. – Te wszystkie urządzenia, jak i cały obiekt nie odpowiadały dzisiejszym wymogom artystów, widzów i bezpieczeństwa. Dziś to jedna z najnowocześniejszych placówek w kraju – dodaje.

Obiekt zyskał nową jakość. W ramach przebudowy została wymieniona szklana elewacja budynku, hol został zaprojektowany według najnowszych wzorów designu, a wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane. – Wcześniej z tym był problem, bo gdy wietrzyliśmy salę, to nie mogliśmy wietrzyć zaplecza. A jeśli zaplecze, to nie salę – przyznaje dyrektor BKC.

Przy zachowaniu wszystkich elementów nawiązujących do tradycji obiekt naszpikowano nowoczesną aparaturą, która należy do najlepszych w Polsce, a sceniczne światła spełniają najbardziej wyszukane wymagania.

Najbardziej widoczną zmianą jest rozbudowa widowni. Dzięki wybudowaniu balkonu zwiększyła się ona z niespełna 500 do 630 miejsc siedzących. Co ciekawe, powiększenie widowni nie popsuło akustyki sali.

– Zwykle, gdy buduje się w takich wnętrzach balkon akustyka na tym traci. A w tym przypadku stało się odwrotnie – sala zyskała o wiele lepszą akustykę, niż miała wcześniej. Tak ocenili fachowcy ze szkoły muzycznej, którzy byli zaskoczeni tą zmianą – przekonuje Władysław Szczotka.

Duże zmiany zaszły w przylegającym do BCK budynku, w którym mieścił kiedyś Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz. Po przebudowie powstały tam m.in. dwie sale baletowe, sale do ćwiczeń wokalno-estradowych, szatnie i biura.

Przebudowa BCK kosztowała około 20 mln zł. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało na ten cel ponad 14 mln zł.

Łukasz Klimaniec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.