Dom tekstylny w Gliwicach: Anna Dudzińska przedstawia nowy odcinek programu pt. Dobrze zaprojektowane

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Anna Dudzińska

Dom tekstylny w Gliwicach: Anna Dudzińska przedstawia nowy odcinek programu pt. Dobrze zaprojektowane

Anna Dudzińska

Oto dom tekstylny Weichmanna w Gliwicach. Prosty budynek w otoczeniu starych, bogatych w ornamenty kamienic. Idealny przykład ekspresjonizmu w architekturze. Dziś wycieczka do Gliwic, gdzie oglądamy dzieło Ericha Mendelsohna. Anna Dudzińska zaprasza na program pt. Dobrze zaprojektowane.

Nie wiedziałam, że naszym cyklem „Dobrze zaprojektowane” przysparzam architektom tylu kłopotów! Zawsze przed spotkaniem tłumaczę, czego poszukuję w architekturze, po której oprowadzają nas nietuzinkowi twórcy...

- Na początku wydaje się to bardzo proste, bo w końcu tyle projektów może fascynować architekta. Ale potem, gdy trzeba wybrać jeden, zaczynają się schody. Bo to nie zawsze jest tak, że jakieś obiekty są w całości inspirujące. Może się zdarzyć, że w drodze między mieszkaniem a przystankiem autobusowym zauważam jakiś - powiedzmy - stary parapet, który przez swoją masywność tworzy piękną oprawę okna albo witryny. Oprawę tak interesującą, że człowiek wręcz chce to po prostu „ukraść”.

Kto dziś tak pięknie opowiada? To Karol Wawrzyniak, projektant z Rybnika. Sam przyznaje, że architekt na ogół uważnie obserwuje to, co już zbudowano, i pożycza, inspiruje się. Również parapet, dlaczego nie?

Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Dudzińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.