Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dorośli tracą moc chronienia dzieci

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Katarzyna Janiszewska

Dorośli tracą moc chronienia dzieci

Katarzyna Janiszewska

Polską wstrząsnęła samobójcza śmierć 14-letniego Kacpra. Nie wytrzymał prześladowania kolegów. Wcześniej życie odebrali sobie Dominik, Nikola, Wiktoria. Rozmowa z Ryszardem Izdebskim, pedagogiem, psychologiem klinicznym i terapeutą.

Dlaczego 13, 14-latki zaszczuwają swoich kolegów? Nie rozumieją, że ich krzywdzą?

Robią dobrze dla siebie. Nie liczą się z innymi. Często ratujemy się kosztem kogoś drugiego. Jeśli w klasie jest kozioł ofiarny, a ja nim nie jestem, to jestem bezpieczny. Przyłączam się do stada, żeby nie podpaść. Ale też kozła się chroni. Bo jak się go zabije, to ktoś następny spadnie na tę pozycję. Role są zawsze rozdane.

A jednak Dominik, Wiktoria, Nikola i Kacper nie poradzili sobie w roli kozła ofiarnego. Nie wytrzymali prześladowania.

Dziecko ma mniejsze możliwości znalezienia planu B niż dorosły. Dziecko ma pierwszy raz do czynienia z trudną sytuacją i nie widzi alternatywy. Wiele dzieci, które do mnie przychodzą mówi, że nie wierzy w Boga. Nie mają poczucia, że odebranie sobie życia to grzech, że po śmierci się idzie do piekła. Nie patrzą tak daleko w przyszłość. Żyją tu i teraz, a tu jest beznadziejnie, jest ból. Jednym ze sposobów jego unikania jest zabicie się. Porad jak to zrobić w internecie można znaleźć wiele. Ale jest też wiele osób „dojeżdżanych” przez rówieśników, które nie podejmują tak drastycznych decyzji. Czasem dziecko ucieka się też do manipulacji: chce zwrócić na siebie uwagę rodziców, otoczenia, „woła”, żeby je ratować. Ale nie jest na tyle dorosłe, by przewidzieć, że np. mama może nie przyjść o stałej porze...

Jeszcze jakiś czas temu momentem przełomowym, kiedy dziecko musiało na nowo zawalczyć o pozycję w grupie, był wiek 15, 16 lat. Gdy wprowadzono gimnazja ta trudność pojawiła się wcześniej. 13-latek z dnia na dzień musiał stać się bardziej dorosły, choćby dla szpanu, oddzielenia się od podstawówki. Jak 16-latek zwierzy się koledze, że się chce zabić, to tamten zareaguje, powiadomi kogoś. Małe dziecko często nie weźmie pod uwagę, że kolega mówi na serio.

Czytaj więcej:

 • Skąd dziś taka brutalność u nastolatków?
 • Jakie są dzisiejsze nastolatki?
Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Janiszewska

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.