Dosłońce: niezapomniane, aktywne chwile pośród pięknej przyrody

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Dosłońce: niezapomniane, aktywne chwile pośród pięknej przyrody

Materiał informacyjny

Masz ochotę wybrać się na łono natury na rowerze, podziwiając przy tym przepiękną okolicę? A może wolisz pograć w tenisa lub uprawiać Nordic Walking? W takim razie koniecznie wybierz się do Dosłońca. To ciche i spokojne miejsce, wprost wymarzone na odpoczynek z dala od miasta i tłumów ludzi.

Dosłońce – niewielka miejscowość pod Racławicami – leży zaledwie 40 km od Krakowa i 100 km od Katowic. Właśnie tu osoby szukające chwili wytchnienia oraz miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą Centrum Med SPA w Hotelu Mercure Racławice Dosłońce Conference&SPA. Nie tylko skorzystamy tutaj np. z fachowej rehabilitacji, zabiegów SPA (jak m.in. Balijskie SPA), kąpieli siarczkowych czy wodnego aerobiku, ale także zrelaksujemy się na łonie natury, wokół hotelu jest bowiem aż sześć hektarów zieleni – lasów, łąk i pól.

Dosłońce: niezapomniane, aktywne chwile pośród pięknej przyrody

Na rower i w trasę!

W hotelu działa również wypożyczalnia rowerów. Warto z niej skorzystać, ponieważ w okolicy znajdują się malownicze trasy rowerowe. Pierwsza z nich – najkrótsza, bo licząca 3,4 km – to pętla zlokalizowana w bezpośredniej bliskości hotelu. Na pewno bez problemu pokonają ją nawet najmłodsi miłośnicy dwóch kółek.

Druga z tras jest nieco dłuższa: ma 8,3 km. Jadąc nią, można zatrzymać się na chwilę, by obejrzeć Winnicę Dosłońce, a potem wejść na pobliską wieżę widokową i podziwiać malowniczą panoramę okolicy Racławic.

Trzecia trasa, dla bardziej wymagających cyklistów, liczy ponad 13 km i wiedzie m.in. przez miejscowości Kropidło, Raszówek oraz Grzymałów. Po drodze warto zwiedzić Pomnik Powstańców Oddziału „Skrzetuski”, leśniczówkę i Dwór w Grzymałowie.

Czwarta z tras rowerowych jest najdłuższa – to prawie 20,5 km. Prowadzi z Dosłońca w kierunku Grzymałowa i dalej m.in. przez Góry Miechowskie, Klonów, Marchocice, Janowiczki, Zakościele i Racławice. W Janowiczkach warto zrobić sobie przerwę, by zakosztować historii.

To właśnie tu znajduje się kopiec Kościuszki, usypany 1934 roku na pamiątkę bitwy pod Racławicami. W pobliżu wznosi się również pomnik Bartosza Głowackiego autorstwa Mariana Koniecznego, odsłonięty w dwusetną rocznicę pamiętnej bitwy. Obok znajduje się zabytkowy dworek i mogiła kosynierów oraz willa płk. Walerego Sławka.

Z przyrodą za pan brat

To bynajmniej nie koniec atrakcji. Eksplorując na rowerze okolice Dosłońca i Racławic, nie można zapominać, że słyną one m.in. z pięknej, unikatowej przyrody. Znajduje się tu kilka rezerwatów. Zaledwie 900 metrów od hotelu w Dosłońcu mieści się florystyczny rezerwat przyrody „Wały” (częściowo pokrywa się on z obszarem sieci Natura 2000). To rezerwat ścisły i jedno z zaledwie czterech w Polsce stanowisk dziewięćsiła popłocholistnego. Ponadto występują tu m.in.: zawilec wielkokwiatowy, dziewięćsił bezłodygowy, ostnica Jana i inne rzadkie gatunki roślin.

W Klonowie zaś możemy podziwiać rezerwat przyrody „Dąbie”, a niecałe półtora kilometra dalej na północ – rezerwat przyrody „Opalonki”. Oba są rezerwatami stepowymi, podobnie zresztą jak kolejny: rezerwat przyrody „Sterczów-Ścianka”, który znajduje się niedaleko Marchocic. Rosną tu liczne gatunki roślin będących w Polsce pod ochroną i zagrożonych. Na stromych zboczach znajdziemy też bogate stanowiska roślin storczykowatych.

A może gra w golfa lub Nordic Walking?

Każdy, kto lubi spędzać urlop aktywnie, na pewno doceni ofertę Centrum Med SPA w Hotelu Mercure Racławice Dosłońce Conference&SPA, na gości czeka tu bowiem m.in. pole do gry w minigolfa (regularnie odbywają się zajęcia z nauki gry w golfa) oraz kort tenisowy z nowiutką nawierzchnią. I młodsi, i starsi mogą też wziąć udział w zajęciach Nordic Walking. Odbywają się one cyklicznie, pod okiem doświadczonego instruktora (kije są do wypożyczenia na miejscu).

Prócz tego hotel ma w swej ofercie m.in. zajęcia „Poranny fitness na świeżym powietrzu”. Natomiast chcąc się zrelaksować po aktywnie spędzonym dniu, można wziąć udział w wieczorku z muzyką na żywo albo seansie kina plenerowego, a także skosztować dań kuchni z różnych stron świata. Atrakcje są rozpisane na każdy dzień – szczegóły można sprawdzić na stronie www.dosloncespa.pl/dzieje-sie-w-hotelu.

Dosłońce: niezapomniane, aktywne chwile pośród pięknej przyrody

Więcej informacji o wakacyjnej ofercie i atrakcjach Dosłońca: www.dosloncespa.pl.

Paulina Szymczewska

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.