Czesław Wachnik

Dotacje na działalność gospodarczą tak, ale nie dla wszystkich

b - Dotacje to pieniądze państwowe, które mogą trafić tylko do tych, którzy je właściwie wykorzystają - Nina Kowalonek. Fot. M.Kapała b - Dotacje to pieniądze państwowe, które mogą trafić tylko do tych, którzy je właściwie wykorzystają - Nina Kowalonek.
Czesław Wachnik

A To powiatowe urzędy pracy, a nie wojewódzki, przyznają dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

- Po 10 lata pracy w jednej z korporacji, postanowiłem założyć własną firmę. Udałem się więc do urzędów pracy w Zielonej Górze, zarówno wojewódzkiego jak też powiatowego. By dowiedzieć się czy mam szansę uzyskania dotacji unijnej na założenie firmy oraz dowiedzieć co zrobić, by taką dotację uzyskać. Informacje, których mi udzielono były dla mnie niewystarczające. A przecież urzędy pracy są nie tylko od wystawiania skierowań, ale także od pomocy. Szczególnie ten wojewódzki. Czy mam rację? - pyta pan Patryk z Zielonej Góry, który zwrócił się do nas z prośbą o pomoc w wyjaśnieniu sprawy.

Małgorzata Kordoń, rzecznik prasowa Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze podkreśla, że WUP nie przyznaje bezrobotnym dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Robią to powiatowe urzędy pracy, które starają się o pieniądze na to w drodze konkursu organizowanego przez WUP. - Dlatego jeśli trafi do nas osoba zarejestrowana jako bezrobotna lub ma zamiar zarejestrować się, udzielamy jej podstawowych informacji, np. o wysokości dotacji, sposobie jej udzielania, a po szczegółowe kierujemy do PUP- wyjaśnia rzecznik Kordoń. – Pozostałym doradzamy, gdzie jeszcze można uzyskać dotację lub mikropożyczkę.

Na przykład w urzędzie marszałkowskim poprzez konkurs wybierani są obecnie operatorzy, którzy będą udzielać dotacji zainteresowanym założeniem własnej firmy. Co ważne, nie wymaga się od nich rejestracji jako bezrobotni. Muszą natomiast ukończyć 30 lat i spełniać dodatkowe warunki. Ciekawą propozycję ma też Agencja Rozwoju Regionalnego w Zielonej Górze. Udziela ona wprawdzie nie dotacji, ale niskooprocentowane pożyczki na własną działalność.

- Nie udzielamy szczegółowych informacji, jak założyć firmę. Ale mówimy, gdzie może takie dokładne wiadomości uzyskać - tłumaczy rzecznik Kordoń.

Nina Kowalonek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Zielonej Górze potwierdza, że to jej urząd udziela dotacji na założenie własnej firmy. Jednak chcąc ją dostać trzeba spełnić szereg warunków. Pierwszym jest ten, by być osobą bezrobotną, dodatkowo zarejestrowaną jako bezrobotna. To nie wszystko. Osoba musi znajdować się w tzw. pierwszym lub drugim profilu. A to, do którego profilu trafimy, zależy od wyniku badań ankietowych. - Mamy pieniądze, ale nie dla wszystkich. To są pieniądze społeczne, które muszą trafić do tych, którym faktycznie pomogą w działalności gospodarczej - argumentuje Nina Kowalonek.

- A co z założeniem firmy? - pytamy. To szalenie proste. Wystarczy wejść na stronę: prod.ceidg.gov.pl, gdzie krok po kroku dowiemy się, co zrobić, by firmę zarejestrować - tłumaczy N. Kowalonek. Dodaje też, że pełną informację uzyskamy w każdej gminie czy mieście. Trzeba tylko tam pójść i zapytać. a ą

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.