Dotkniesz te rośliny, grozi ci poparzenie III stopnia. Mieszkanka Wierzbnej pod Przeworskiem przekonała się o tym na własnej skórze

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Arkadiusz Iskierka

Dotkniesz te rośliny, grozi ci poparzenie III stopnia. Mieszkanka Wierzbnej pod Przeworskiem przekonała się o tym na własnej skórze

Arkadiusz Iskierka

Dla mieszkanki Wierzbnej pod Przeworskiem dotknięcie jednej z tych roślin skończyło się poparzeniem skóry. Czerwone plamy, które błyskawicznie wyskoczyły na ręce, przypominały rany po poparzeniu gorącym olejem. Goiły się kilka tygodni.

Najbardziej znany z toksycznych właściwości jest barszcz Sosnowskiego.

- Ta roślina, podobna do łupianu, zarówno przez bezpośredni kontakt, jak i przebywanie w jej pobliżu z uwagi na obecność olejków eterycznych zawierających związki kumarynowe może wywołać oparzenia skórne I, II i nawet III stopnia. Objawy pojawiają się już po kilkunastu minutach, a potęgowane są przez promienie ultrafioletowe, a nawet spocone ciało – mówią specjalistki z z Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Sprowadzony do Polski z Rosji miał być idealną rośliną do karmienia bydła. W naszych warunkach klimatycznych okazał się trującym i parzącym przybyszem, którego mimo wysiłków nie da się wytępić. Występuję głównie w Bieszczadach, ale pojedyncze egzemplarze spotykane były nawet w Rzeszowie. Jakie są objawy poparzenia barszczem Sosnowskiego?

W dalszej części artykułu: 

 •  Jakie są objawy poparzenia barszczem Sosnowskiego? 
 • Inne rośliny, na które trzeba uważać
Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Arkadiusz Iskierka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.