Olga Krzyżyk

Dr Banihashem szkoli chorzowskich lekarzy w dziedzinie osteopatii

Mary Banihashem z Nowego Jorku  pokazywała podstawowe techniki medycyny manualnej Fot. Olga Krzyżyk Mary Banihashem z Nowego Jorku pokazywała podstawowe techniki medycyny manualnej
Olga Krzyżyk

W Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie odbyło się wczoraj niecodzienne szkolenie dla ortopedów. Amerykanka Mary Banihashem, specjalistka w dziedzinie osteopatii, pokazywała podstawowe techniki medycyny manualnej.

Lekarze z Chorzowa mieli okazję dowiedzieć się więcej o innowacyjnej metodzie diagnostyki i leczenia stawów i kości. Osteopatia pozwala uniknąć wielu skomplikowanych zabiegów i operacji poprzez zastąpienie ich terapią manualną.

– W ramach działalności Fundacji Afriquia, która powstała w tym roku i jest owocem współpracy miasta, ZSM w Chorzowie oraz szpitali w Rwandzie, zaprosiliśmy wysokiej klasy specjalistkę z medycyny manualnej - osteopatii - Mary Banihashem, która jest wykładowcą na wielu uczelniach w Nowym Jorku i w Europie – Jarosław Kurek, anestezjolog w szpitalu w Chorzowie oraz wiceprezes Fundacji Afriquia. – W ramach tej współpracy zorganizowaliśmy krótkie szkolenie dla ortopedów i rehabilitantów ze szpitala w Chorzowie. Doktor Mary opowiedziała o podstawowych technikach medycyny manualnej – dodaje.

W Stanach Zjednoczonych medycyna manualna i osteopatia jest bardzo popularna, a w Europie powoli zyskuje zwolenników. W Polsce wciąż jednak stawia się przede wszystkim na inwazyjne metody leczenia, w tym na operacje i zabiegi. W USA, gdy się tylko da, lekarze unikają operacji. Wykorzystują techniki manualne. Gołymi rękami można poprawić coś w ciele i np. zniwelować ból głowy czy kręgosłupa.

– Osteopatia na co dzień jest praktykowana przez lekarzy w Stanach Zjednoczonych. Mają oni umiejętności, by pomóc pacjentom m.in. ze zmianami w kręgosłupie. Nie jest to inwazyjna metoda leczenia, więc pacjent od razu powraca do zdrowia – wyjaśnia dr Mary Banihashem, dyrektor departamentu osteopatii i medycyny manualnej w Touro College of Osteopathic Medicine w Nowym Jorku.

Medycyna manualna skierowana jest dla pacjentów, którzy cierpią najczęściej na bóle kręgosłupa, ale także na bóle kończyn górnych i dolnych oraz bóle głowy.
– Manualny rodzaj terapii jest lepszy, bo zakłada mniejsze zastosowanie leków i jest to leczenie przyczynowe bólu – zaznacza Bartosz Wilczyński, lekarz rezydent z oddziału anestezjologii i intensywnej terapii.
W tym roku w ramach działalności fundacji Afriquia, lekarz z Rwandy Jean Claude Byiringiro przyjechał na szkolenie do Chorzowa. Podczas dwutygodniowej wizyty asystował m.in. w operacjach wszczepienia endoprotezy i artroskopii stawu biodrowego. To nie koniec szkoleń w chorzowskim szpitalu.

Wymiana wiedzy z zagranicznymi lekarzami Szkolenia w chorzowskim Zespole Szpitali Miejskich

4 lutego lutego w UM Chorzów podpisano porozumienie dot. współpracy ze szpitalem w Kigali
Jean Claude Byiringiro był pierwszym lekarzem z Rwandy, który przyjechał na szkolenie do Chorzowa
Drugie szkolenie. Mary Baniha-shem z Nowego Jorku na zaproszenie Fundacji Afriquia przyjechała do ZSM w Chorzowie

Olga Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.