Dr. Marek Chojnowski: Unikanie szczepionek? To irracjonalne widzimisię

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Agata Sawczenko

Dr. Marek Chojnowski: Unikanie szczepionek? To irracjonalne widzimisię

Agata Sawczenko

Jeśli ktoś decyzją o nieszczepieniu narażałby tylko siebie, to pół biedy. Ale te decyzje podejmują dorośli w imieniu dzieci. Czy mają do tego prawo? Wątpię - mówi dr Marek Chojnowski, lekarz, radny miejski z ramienia PO.

We Wrocławiu kolejna akcja dotycząca szczepienia dzieci. Tym razem działają nie antyszczepionkowcy, tylko zwolennicy szczepionek. Dwóch ojców napisało obywatelski projekt ustawy, by przedszkole mogło odmówić przyjęcia nieszczepionych dzieci. Ruszyło już zbieraniu podpisów pod tym projektem.

To bardzo kontrowersyjny pomysł. Ale z kolei pomysł, żeby dzieci nie szczepić, jest idiotyzmem. Cała nauka aktualna mówi jednoznacznie: szczepionki są błogosławieństwiem. Pomijając już historię, bo świat bez mała został uratowany dzięki szczepieniom i zlikwidowaniu wielu chorób, to na dzień dzisiejszy dzieci zaszczepione zdecydowanie są dużo mniej narażone na wiele chorób niż dzieci niezaszczepione. I jeżeli idziemy tym tokiem rozumowania, to musimy mieć świadomość, że szczepionki - oczywiście jak każdy lek - mogą mieć skutki uboczne. Ale korzyści ze szczepienia są nieporównywalnie większe.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Sawczenko

W "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej" zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętą ochroną zdrowia. Chętnie podejmuję też tematy społeczne i piszę o ciekawych ludziach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.