Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dr Tomasz Marcysiak: - Nie samą viagrą człowiek żyje

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Karina Obara

Dr Tomasz Marcysiak: - Nie samą viagrą człowiek żyje

Karina Obara

- Udany związek tworzą tylko ludzie, którzy się dogadują - mówi dr Tomasz Marcysiak socjolog z WSB w Bydgoszczy. - I mają nie tylko o czym ze sobą rozmawiać, ale i o czym milczeć.

Chłopaki nie dają sobie rady ze szkołą, pracą, kobietami. Zamiast się ogarnąć, są żałośni: słabi, użalający się nad sobą, nieproduktywni. Nadają się prawie wyłącznie na śmietnik historii - mówi prof. Philip Zimbardo w książce „Gdzie ci mężczyźni?”. Przesadził?
Najprościej byłoby się zgodzić, ale podejmę próbę polemiki, zwłaszcza że sam jestem chłopakiem. Wydaje mi się, że sformułowana przez Zimbardo teza o chłopkach jest celowym uproszczeniem, by wywołać dyskusję. Patrząc na niektóre statystyki niestety widać, że panowie mają słabszą konstrukcję psychiczną niż kobiety.

Wielu się właśnie oburzyło.
Mówiąc już bardziej obrazowo częściej niż kobiety odbierają sobie życie. W 2016 roku na swoje życie targnęło się 5405 osób, z czego 4638 to mężczyźni w dodatku najczęściej w przedziale 25-29 lat oraz 30-34. Kwestię przyczyn i typologii samobójstw rozwinął już 100 lat temu francuski socjolog Emile Durkheim, według którego przyczyn takiego kroku należy doszukiwać się między innymi w strachu przed odpowiedzialnością, brakiem motywacji do walki o życie i przekonaniem, że jedynym wyjściem z trudnej sytuacji jest śmierć samobójcza. Widać, jak uniwersalne było to odkrycie i jakim fatalizmem naznaczona jest współczesność. Nie ma na to oczywiście recepty, bo potem słyszymy, że nikt się tego nie spodziewał, ale jak spojrzymy na siebie, to nagle przychodzi olśnienie pt. „może jednak nie było mnie wtedy, kiedy mnie potrzebował”. Chłopak ma kryć łzy, otrzeć kolano i iść dalej, chłopaki przecież „też płaczą”.

Czy mężczyźni są rzeczywiście słabi, gnuśni i kobiety mają ich dość do tego stopnia, że chcą ich wyrzucić na śmietnik historii? Dr Tomasz Marcysiak, socjolog polemizuje z prof. Philipem Zimbardo: - Zimbardo mówi, bo jest o czym. Wierzy w udane związki, bo jest humanistą, a humaniści ogólnie wierzą w ludzi. Udany związek tworzą tylko ludzie, którzy się dogadują. Tak po prostu i mają nie tylko o czym ze sobą rozmawiać, ale i o czym milczeć. Ja lubię przebywać ze swoją żoną nawet jak się do siebie nie odzywamy i nie jest to foch. Po prostu lubimy swoje towarzystwo.

Więcej w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Karina Obara

Polityka, psychologia i kultura są ze sobą nierozerwalnie związane i dlatego fascynują mnie dziennikarsko. To, co ludzie wyprawiają na tych polach jest warte pokazania. Zdanie niech każdy wyrobi sobie sam:-)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.