Dragados nie dokończy budowy zbiornika Racibórz Dolny. Co dalej?

Czytaj dalej
Fot. Program Odra
Joanna Wieczorek

Dragados nie dokończy budowy zbiornika Racibórz Dolny. Co dalej?

Joanna Wieczorek

Hiszpańska firma Dragados nie dokończy budowy zbiornika Racibórz Dolny. Co dalej z inwestycją wartą miliard? Kto dokończy budowę?

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach (inwestor zadania) złożył wniosek do Biura Koordynacji Projektu o odstąpienie od zawartej umowy. To oznacza, że Hiszpanie będą musieli zejść z terenu zbiornika. Ogłoszony zostanie kolejny przetarg. Kiedy? Na to pytanie nikt nie jest w stanie dziś odpowiedzieć.

Temat zbiornika będzie jednym z głównych, które poruszone zostaną w przyszłym tygodniu na wyjazdowym posiedzeniu komisji parlamentarnej. Spotkanie zorganizowano na wniosek posła Czesława Sobierajskiego, który od kilku miesięcy sygnalizował problemy na budowie zbiornika. - Będziemy podczas tego posiedzenia pytali o wiele kwestii - zapowiada parlamentarzysta PiS z naszego regionu.

RZGW złożony wniosek argumentuje tym, że Hiszpanie nie są w stanie dokończyć budowy zbiornika przeciwpowodziowego w takim terminie, jak to było zakładane, i w ramach kosztów, na jakie została podpisana umowa. Przypomnijmy, oferta firmy Dragados opiewała na kwotę 936 mln złotych, kolejna oferta w przetargu była droższa o 350 mln. - Dragados swoją postawą jednoznacznie wskazał na brak faktycznego i skutecznego zamiaru wywiązania się z realizacji kontraktu - informuje Linda Hofman, rzeczniczka RZGW w Gliwicach. Inwestor zapewnia, że pomimo tych trudności inwestycja nie jest zagrożona. Skarb Państwa nie ucierpi, bo zwrócona zostanie zaliczka.

W dalszym ciągu na terenie budowy prowadzone jest prokuratorskie śledztwo. - Rozpoczęto przesłuchiwanie pracowników firmy, pobrano łupek do badań - informuje Karina Spruś z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Postępowanie na pewno nie zakończy się w tym roku.

*Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
*Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
*25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
*Równica bez schroniska? Niestety to koniec

Joanna Wieczorek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.