Droga ekspresowa S6 i obwodnica Koszalin - Sianów [zdjęcia, wideo 360]

Czytaj dalej
Fot. Radek Koleśnik
Marzena Sutryk

Droga ekspresowa S6 i obwodnica Koszalin - Sianów [zdjęcia, wideo 360]

Marzena Sutryk

Byliśmy na placu budowy obwodnicy Koszalin - Sianów. Rozmach przedsięwzięcia jest imponujący.

Trwa budowa 20-kilometrowej obwodnicy Koszalin - Sianów. Inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zapewnia, że realizacja powinna zakończyć się w terminie, czyli w lipcu 2018 roku.

- S6 w naszym województwie to siedem zadań, tym siódmym jest obwodnica Koszalin - Sianów, pozostałe to odcinki na trasie Koszalin - Goleniów - wyjaśnia Mateusz Grzeszczuk, rzecznik szczecińskiego oddziału GDDKiA. - To w sumie 140 kilometrów, a z obwodnicami Wałcza i Szczecinka to 170 km. Nigdy w historii województwa nie było tak dużej inwestycji. W 2019 kończymy budowy i pojedziemy z Koszalina do Szczecina drogą ekspresową. Te terminy są aktualne. A obwodnica Koszalin - Sianów powinna być gotowa w 2018 roku w lipcu. I ten termin też jest aktualny.

Na obwodnicy powstanie pięć węzłów drogowych: Koszalin Zachód, gdzie ma przebiegać w przyszłości S11, Węzeł Bielice (tu S11 ma łączyć się z S6), Koszalin Północ (w rejonie ul. Morskiej), Koszalin Wschód (w rejonie ul. Władysława IV) i Sianów Wschód. Na trasie powstaje 25 obiektów inżynierskich, w tym mosty, wiadukty drogowe oraz kolejowe, a także przepusty dla zwierząt.

- To bardzo trudna inwestycja, występuje tu niesamowite nasycenie kolizjami energetycznymi, które wymagają przebudowy - mówi Lech Grodzicki, inżynier kontraktu. - Nieprzewidziane elementy to badania archeologiczne - pojawiają się znaleziska. To wymaga odpowiednich procedur, które z kolei pochłaniają kolejne tygodnie. Inne problemy wynikają także z warunków wodno - glebowych - mamy tu Górę Chełmską i wody artezyjskie.

Wszystkie sześć odcinków drogi ekspresowej S6 pomiędzy Goleniowem, a Koszalinem jest w budowie. W marcu wojewoda zachodniopomorski wydał niezbędne decyzje Zezwalające na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID) dla dwóch ostatnich odcinków: Nowogard - Płoty (dł. 20,3 km) i Ustronie Morskie - Koszalin (dł. 24,2 km). Pozostałe cztery odcinki otrzymywały decyzje ZRID sukcesywnie od grudnia ubiegłego roku. Na nich są już prowadzone roboty przygotowawcze.

Droga ekspresowa S6 powstaje zgodnie z wydaną w roku 2010 decyzją środowiskową. Na odcinku Goleniów - Modlimowo nowa droga będzie biegła w pobliżu obecnej DK nr 6. Za miejscowością Modlimowo nowa droga ekspresowa odejdzie od obecnego przebiegu DK nr 6 w kierunku Kołobrzegu, a następnie od Kołobrzegu będzie biegła na południe od obecnej DK nr 11 w stronę Koszalina. W rejonie miejscowości Bielice połączy się z obwodnicą Koszalina i Sianowa. Droga będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Łącznie na trasie drogi ekspresowej S6 Goleniów - Koszalin powstanie 11 węzłów drogowych, 111 obiektów inżynierskich (wiadukty, mosty, estakady i przejścia dla zwierząt), 6 (3 pary) Miejsc Obsługi Podróżnych i 3 Obwody Utrzymania Drogi Ekspresowej.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.