Droga wojewódzka, ale po polu lepiej się jeździ

Czytaj dalej
Fot. Artur Szymczak
Artur Szymczak

Droga wojewódzka, ale po polu lepiej się jeździ

Artur Szymczak

Po latach próśb mieszkańców władze wojewódzkie zdecydowały się wyremontować kompletnie zniszczoną ul. Niepodległości w Drezdenku.

- Ulica jest w fatalnym stanie! Cały dom się trzęsie, gdy przejeżdżają samochody! Wszyscy ludzie już klną na tą drogę - mówi zdenerwowany Janusz Śliwiński, który mieszka przy ul. Niepodległości.

To droga wojewódzka. Niestety od lat nie była remontowana i dziś wygląda niczym sitko z ogromnymi oczkami. - Tu straszne dziury są. Ale mało tego! U mnie w mieszkaniu popękały już ściany, tak wszystko się trzęsie, gdy jeżdżą samochody. Teraz gazownia chce sprawdzać, czy czasami gaz się nie ulatnia - ze złością mówi Ryszard Janusz Piątek.

Strach tu mieszkać, a jeździć kłopot

Latem ubiegłego roku tuż za mostem na Noteci (patrząc od strony centrum) samochód uderzył w barierkę na skarpie i uszkodził mur oporowy. - Ulica jest w fatalnym stanie! Jeszcze ta skarpa. Dom się trzęsie gdy przejeżdżają samochody! Strach tu normalnie mieszkać - mówi Janusz Śliwiński. Jest tym wszystkim zdenerwowany tym bardziej, że mieszka w domu przy feralnej skarpie.
Uszkodzony mur oporowy stał się też zmorą kierowców. Pas jezdni na odcinku przy skarpie został zamknięty i zorganizowano ruch wahadłowy.

- To jakaś makabra! W godzinach szczytu na tym przejeździe jest dramat i powstaje gigantyczny korek - rozkłada ręce pan Andrzej, kierowca z Drezdenka. Problem drogi wojewódzkiej dostrzega też Andrzej Libera, mieszkaniec Drezdenka i radny powiatu strzelecko-drezdeneckiego. - Ta ulica to tragedia. Gdyby była bliżej Zielonej Góry, na pewno dawno by ją naprawili - mówi.

4 kwietnia tego roku ogłoszono przetarg na przebudowę Niepodległości, wraz z naprawą muru oporowego. - Umowy z wykonawcami zostały podpisane 17 maja i 18 maja. Teren budowy zostanie przekazany wykonawcy najpóźniej w terminie 15 dni od momentu podpisania umowy - informuje „GL” Grzegorz Szulc, zastępca dyrektora do spraw zarządzania drogami i mostami w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze.

Prace wreszcie ruszyły

Inwestycja została podzielona na dwie części. Pierwsza obejmuje położenie dywanika asfaltowego na odcinku do mostu (jadąc w kierunku dworca PKP) na Noteci. Wykonawca ma na wykonanie tego zadania 45 dni. - W tym tygodniu droga powinna być już frezowana - mówi Maciej Pietruszak, burmistrz Drezdenka.

Pozostała część ulicy wymagać będzie naprawy uszkodzonej konstrukcji skarpy. - Wykonawca ma na to trzy miesiące - dodaje burmistrz. Koszt inwestycji to kwota 1,26 mln zł. Gmina dołożyła 200 tys. zł, ale tylko na położenie dywanika asfaltowego. Pozostałą część musi sfinansować samorząd województwa.

Artur Szymczak

Sprawy i problemy ludzkie to "coś" co interesuje mnie najbardziej. Dlatego najczęściej taką tematykę poruszam w tym co opisuję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.