Drogowcy są przygotowani. Tylko zimy wciąż brakuje

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Polskapresse
Katarzyna Dworska

Drogowcy są przygotowani. Tylko zimy wciąż brakuje

Katarzyna Dworska

Sól kupiona, piasek zamówiony, a pługi są już w gotowości. Mimo że za oknem wciąż jesień, gmina zbroi się w oczekiwaniu na śnieg.

Władze znów zastosują strategię, która sprawdziła się w zeszłym sezonie. Cały teren gminy Nowa Wieś Wielka został podzielony na sześć zadań. Dzięki temu, gdy zacznie padać śnieg w tym samym czasie na drogi wyjedzie co najmniej sześć pługów.

- Wyciągnęliśmy wnioski i w ten sposób unikniemy sytuacji z przeszłości, w których jedna firma rozpoczynała odśnieżanie rano, a na ostatnie ulice dojeżdżała dopiero wieczorem - mówi Jacek Puszka, dyrektor gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej. - W między czasie odbieraliśmy wiele telefonów od kierowców, którzy nie byli z takiego obrotu spraw zbyt zadowoleni.

Jedno zadanie obejmuje odśnieżanie chodników, placów i ścieżek rowerowych. Wszystkie razem zajmują jedenaście tys. metrów kwadratowych.

W magazynach już jest 45 ton soli. Jednak w razie konieczności gmina zawsze będzie mogła zamówić brakującą ilość.

- Zadbaliśmy o to we wrześniu - opowiada Puszka. - Gdy nie ma przymrozków i gołoledzi, wówczas nie ma też problemów z dostawą soli. Jednak, gdy tylko temperatura się obniży, wtedy momentalnie rośnie na nią zapotrzebowanie.

W zeszłym roku na „zimową akcję” gmina wydała około 100 tys. zł. - Trudno powiedzieć jak będzie teraz - dodaje Puszka. - Wszyscy widzą, jaką mamy pogodę za oknem. Jesteśmy gotowi i czekamy.

Katarzyna Dworska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.