Drogowcy spieszą się, by otworzyć obwodnicę Częstochowy w grudniu

Czytaj dalej
Fot. GDDKIA
Piotr Ciastek

Drogowcy spieszą się, by otworzyć obwodnicę Częstochowy w grudniu

Piotr Ciastek

Rusza montaż ekranów akustycznych na czternastu obiektach inżynierskich na odcinku autostrady A1 od węzła Częstochowa Północ do węzła Częstochowa Blachownia. To ostatnie elementy do wykonania niezbędne do otwarcia obwodnicy dla ruchu kołowego.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała ostatnią umowę przed otwarciem 20-kilometrowego odcinka obwodnicy Częstochowy. To już piąta podpisana umowa przed dopuszczeniem tej trasy do ruchu. – Przed nami kolejne postępowania i umowy na dokończenie A1. Trwają odbiory kolejnych obiektów inżynierskich. Przed końcem roku kierowcy ominą Częstochowę nowym odcinkiem A1 - zapowiadają w GDDKiA w Katowicach.

W tym ostatnim przed otwarciem obwodnicy przetargu zwyciężyła firma Flora Bis z Krzepic, oferując wykonanie zadania za ponad 3 mln złotych, jednocześnie deklarując przedłużenie okresu gwarancji jakości o 5 lat. Zamierzaliśmy przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia nieco ponad 5,5 mln zł. Przypominamy, że przyjęliśmy kryteria oceny ofert w postaci ceny, która stanowiła 60 proc., oraz przedłużenia okresu gwarancji, w wadze 40 proc.

Kolejne umowy podpisane

Aby udostępnić do ruchu ten prawie 20-kilometrowy odcinek autostrady A1 do tej pory GDDKiA zawarła już pięć umów, wszystkie wo ostatnich kilku miesiącach - 25 lipca na kontynuację robót związanych z budową autostrady A1 na odcinku węzeł Rząsawa – węzeł Blachownia w zakresie robót zabezpieczających; 31 października na wykonanie ogrodzenia; 8 listopada na wykonanie oznakowania poziomego i pionowego; 14 listopada na montaż barier ochronnych oraz 3 grudnia wspomnianą już umowę na montaż ekranów akustycznych na obiektach mostowych.

Do 8 stycznia 2020 r. inwestor czeka na oferty montażu ekranów akustycznych na odcinku drogowym autostrady A1. Ten przetarg dotyczy montażu ekranów akustycznych na odcinku drogowym autostrady A1 od węzła Częstochowa Północ do węzła Częstochowa Blachownia autostrady A1 z włączeniem jej do drogi krajowej nr 1 na węźle Częstochowa Północ. Ekrany mają zostać zamontowane w ciągu pięciu miesięcy od podpisania umowy, a prace będą prowadzone już po udostępnieniu obwodnicy Częstochowy kierowcom.
Jak informuje GDDKiA roboty zabezpieczające na trasie głównej A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia znajdują się już w końcowej fazie. Pomimo wystąpienia nieprzewidzianych poprawek po poprzednim wykonawcy skutkujących wydłużeniem czasu ukończenia robót zabezpieczających o 38 dni realne jest oddanie obwodnicy jeszcze w tym roku.

Jeżeli nie wydarzy się nic niespodziewanego, wygląda na to, że przed końcem roku kierowcy ominą Częstochowę nowym odcinkiem A1. Pozostaje jednak problem podróżujących na pónoc. Gdyż wciąż trwa przebudowa DK1 na autostradę w kierunku Łodzi, a ta zakończy się najwcześniej w 2022 roku.

Piotr Ciastek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.