Dron zajrzy do komina? Rzeszów walczy z niską emisją [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat

Dron zajrzy do komina? Rzeszów walczy z niską emisją [WIDEO]

Bartosz Gubernat

Stan powietrza w Rzeszowie się pogarsza. W przyszłym roku mają ruszyć dopłaty do wymiany pieców. Przybędzie też kontroli domów.

O pogarszającej się jakości powietrza w Rzeszowie i okolicy radni rozmawiali podczas wtorkowej sesji. Przyjęli kolejną część planu poprawy sytuacji. O jego szczegółach wczoraj poinformował przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, Andrzej Dec z PO.

- Uchwaliliśmy programy, których celem jest przede wszystkim redukcja tak zwanej niskiej emisji. Zarówno w Rzeszowie, jak i w 12 sąsiednich gminach. Trzeba pamiętać, że właśnie stamtąd zanieczyszczone powietrze w dużej mierze dociera do Rzeszowa, bo nasi sąsiedzi spalają w piecach różne rzeczy, których nie powinni - mówi Andrzej Dec.

Program uchwalony przez radę miasta przewiduje przede wszystkim dofinansowanie wymiany pieców, w których spala się najgorszej jakości paliwo stałe. Mają je zastąpić piece na gaz. A gazowe starego typu radni chcą zastąpić nowszymi. Pod uwagę brana jest także możliwość dofinansowania zakupu pieców na paliwa stałe, ale ekologiczne.

- Takich, których konstrukcja nie pozwala palić byle czym. Chcemy także wspierać podłączanie mieszkań do ciepła systemowego wszędzie tam, gdzie jest ono dostępne - mówi Andrzej Dec.

Ostatni z pomysłów zakłada uruchomienie dopłat do zakupu instalacji grzewczych działających na bazie paneli fotowoltaicznych.

Radni zakładają, że dzięki dopłatom sięgającym 85 procent kosztów inwestycji, mieszkańcy będą chętnie inwestować w swoje domy. W przeciwnym razie zapowiadają nasilenie kontroli.

- Nie możemy nikogo zmusić do wymiany pieca, ale są możliwości do tego, aby karać za palenie śmieci, które jest niezgodne z prawem - mówi Andrzej Dec.

Przyznaje, że kontrole strażników miejskich są mało skuteczne, bo mieszkańcy nie zawsze wpuszczają ich do domów.

- Dlatego można pomyśleć o innych metodach. Na przykład rewolucyjnej, wykorzystującej do analizy dymu z komina dronów. To nie jest sprawa do załatwienia jutro czy pojutrze, ale po udoskonaleniu takich metod przez producentów sprzętu, będzie można je wykorzystać w naszym mieście - przekonuje Andrzej Dec.

Zwraca uwagę, że urzędnicy mają raport na temat zanieczyszczenia miasta i dokładnie wiedzą, w których miejscach kontrole są najbardziej zasadne. Jakość powietrza w Rzeszowie jest całodobowo kontrolowana przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Stacja pomiarowa zlokalizowana na Nowym Mieście bada zawartość w powietrzu takich szkodliwych substancji jak benzen, dwutlenek siarki i azotu, tlenek węgla i ozon. Pod kontrolą jest także zawartość pyłów. W ubiegły piątek jakość powietrza po raz kolejny została określona jako bardzo zła. W związku z tym służby odpowiedzialne za ochronę środowiska zaleciły ograniczenie spacerów.

Bartosz Gubernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.