Drożeje przejazd autostradą. Przewoźnicy cen jednak nie podnoszą

Czytaj dalej
Michał Wroński

Drożeje przejazd autostradą. Przewoźnicy cen jednak nie podnoszą

Michał Wroński

Od niedzieli, 1 marca 2015 roku, kierowcy zapłacą drożej za przejazd autostradą A4 z Katowic do Krakowa. Po wprowadzonych przez zarządcę tego odcinka trasy zmianach podróż samochodem jedną stronę kosztować będzie 20 złotych, czyli 2 złote więcej niż do tej pory (motocykliści zapłacą 10 zł).

Zmiany cen za przejazd autostradą A4 z Katowic do Krakowa nie odczują od 1 marca pasażerowie kursujących tą trasą busów. Właściciele firm przewozowych deklarują bowiem na razie utrzymanie dotychczasowych cen biletów. Na taki gest pozwalają im niskie ceny paliwa. Jeśli zdrożeje, skutki podwyżki natychmiast zostaną przerzucone na podróżnych.

- Będziemy obserwować jak kształtować się będą ceny i jeśli znowu wzrosną do poziomu 5 – 5,20 złotych za litr, to być może będziemy zmuszeni również podnieść ceny biletów – mówi Dariusz Pieczara, właściciel firmy Bus Inter, jednej z kilku, które świadczą przewozy pasażerskie między Katowicami a stolicą Małopolski. Także konkurencja nie planuje obecnie żadnych ruchów cenowych i można sobie tylko życzyć, aby taki stan rzeczy utrzymywał się możliwie długo.

Obecnie dla osób nieposiadających własnego samochodu najszybszym sposobem dostania się z Katowic do Krakowa jest bus. Kolej to opcja dla koneserów, którzy mają nadmiar wolnego czasu i których nie irytuje fakt, że na pokonanie dzielących oba miasta 75 kilometrów pociąg potrzebuje ponad dwóch godzin (a to jeszcze nie koniec, bo – jak podał kilka dni temu „Rynek Kolejowy” - w związku z obowiązującą od 13 lutego korektą rozkładu jazdy, czas podróży z Krakowa do Katowic jeszcze się wydłużył).

Jak podkreślają przedstawiciele spółki Stalexport Autostrada Małopolska, zarządcy autostrady A4 między Mysłowicami a Krakowem, wchodząca w życie podwyżka jest pierwszą od trzech lat. Wątpliwe jednak, by poprawiło to humor kierowcom, którzy od dawna skarżą się na pobierane od nich opłaty. Po prawdzie zbyt dużej alternatywy jednak nie mają.

Oto nasze propozycje alternatywnych tras. Pamiętajcie. Tymi drogami dojedziecie do Krakowa za darmo

Katowice – Kraków: trasą S86 w stronę Sosnowca, tam zjechać na DK 94 i kontynuować podróż przez Dąbrowę Górniczą, Sławków, Olkusz, by za Modlnicą zjechać na DW 791. Długość trasy 88 km.

Rybnik – Kraków: drogą wojewódzką DW 925 do Orzesza; następnie drogami lokalnymi przez Łaziska Górne do Mikołowa, gdzie należy wjechać na DK 44 i jadąc przez Tychy i Bieruń dojechać do Chełmu Śląskiego, tam skręcić na DW 780. Nią przez Babice i Alwernię dotrzemy już do Krakowa. Długość trasy 115 km.

Gliwice – Kraków: bezpłatną na tym odcinku A4 aż do Mysłowic, tam na skrzyżowaniu z S1 zjechać na tę trasę, następnie zjechać na ul. Długą i kierować się na Dziećkowice i Byczynę, gdzie wjeżdża się na DK 79, tam można wjechać na autostradę, by „uciec” z niej w rejonie Grójca, następnie drogami lokalnymi kierować się na Budzyń, tam wjechać na DW 780 i ona już doprowadzi do Krakowa. Długość trasy 109 km.

Michał Wroński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.