Janusz Strzelczyk

Druga huta szkła Guardian powstanie w Częstochowie. Będzie praca

Huta Szkła Guardian w Częstochowie Huta Szkła Guardian w Częstochowie
Janusz Strzelczyk

Huta Szkła Guardian w Częstochowie otworzy drugą fabrykę. Drugi zakład światowego koncernu pod Jasną Górą zacznie działać w 2019 roku. Da pracę ponad 150 osobom. Obecnie zatrudnia 351 osób.

Amerykański koncern Guardian wybuduje drugą hutę szkła w Częstochowie.

Prawdopodobnie zakład rozpocznie pracę w trzecim kwartale 2019 roku i będzie kosztował 100 mln euro. Nowa huta Guardian w Częstochowie utworzy ponad 150 nowych miejsc pracy.

– Nowy zakład będzie największą inwestycją kapitałową prowadzoną od podstaw w historii Guardian Glass i umocni naszą pozycję jako wiodącego producenta wysoce wydajnych, bezpiecznych i energooszczędnych produktów szklanych dla budynków mieszkalnych i komercyjnych w Europie – zapowiada Kevin Baird, prezes i dyrektor generalny Guardian Glass.
Prezes dodaje, że Guardian jest pod ogromnym wrażeniem wzrostu gospodarczego w Polsce i jest przekonany, że Częstochowa to idealna lokalizacja, która umożliwi koncernowi lepsze zaspokojenie potrzeb klientów. Chwali też współpracę z władzami Częstochowy i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz polskiego rządu.

– Długo i ciężko pracowaliśmy, aby Częstochowa rozwijała się gospodarczo i powstawały nowe miejsca pracy. Najpierw walczyliśmy o utworzenie na naszym terenie specjalnych stref ekonomicznych. Potem staraliśmy się pozyskać nowych inwestorów. Ten wysiłek przynosi coraz większe korzyści, a inwestycja, która wiąże się z utworzeniem 150 nowych miejsc pracy, jest tego najlepszym przykładem. To ogromny sukces, a to przecież nie koniec starań. W ramach programów Lepszej Komunikacji i Teraz Lepszej Pracy staramy się zadbać o kolejne potrzeby naszych mieszkańców – podkreśla prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Polska jest dla Guardiana rynkiem strategicznym. Nowa huta to nie jest jedyna planowana inwestycja Guardiana w Częstochowie. Na przyszły rok jest planowana przebudowa obecnego częstochowskiego zakładu. Huta Guardian w Częstochowie została wybudowana w latach 2001-2002. Jej uruchomienie kosztowało ponad 100 milionów euro. To była pierwsza inwestycja zrealizowana w częstochowskiej podstrefie Katowickiej Strefy Ekonomicznej.

Przedsiębiorstwo należy do amerykańskiego koncernu Guardian, który zajmuje się produkcją szkła typu float, a także wyrobem włókna szklanego używanego m.in. do ocieplenia domów oraz produktów z tworzyw sztucznych dla przemysłu samochodowego.
Guardian jest prywatną firmą. Założona w latach 30. w Detroit, została przekształcona przez jej prezesa i właściciela w Guardian Industries Corporation. Działa w kilkudziesięciu krajach świata. Swoje produkty sprzedaje w 80 państwach.

W Częstochowie zatrudnia 351 osób w jednej z najnowocześniejszych hut szkła na świecie. Zakład pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, produkuje najwyższej jakości szkło wykorzystywane w branżach architektonicznej i samochodowej. Druga huta Guardiana w Częstochowie miałaby rozpocząć swoją działalność w pierwszym kwartale 2019 roku i produkować tysiąc ton szkła dziennie.

Poza zakładami w Częstochowie, Guardian ma a huty szkła typu float w 10 innych lokalizacjach w Europie, między innymi w Oroshaza na Węgrzech, Thalheim w Niemczech, a także Riazaniu i Rostowie w Rosji. Częstochowa stara się - z powodzeniem - przyciągać inwestorów do specjalnych stref ekonomicznych (częstochowskie tereny są w dwóch strefach - katowickiej i mieleckiej).

W 2014 r. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w Częstochowie została powiększona o 36 hektarów. W tym roku działki w tej nowej części strefy kupiły firmy PMS4i oraz Promatek Media Julia Pogorzelska.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.