Janusz Strzelczyk

Druga huta szkła Guardian powstanie w Częstochowie. Będzie praca

Huta Szkła Guardian w Częstochowie Huta Szkła Guardian w Częstochowie
Janusz Strzelczyk

Huta Szkła Guardian w Częstochowie otworzy drugą fabrykę. Drugi zakład światowego koncernu pod Jasną Górą zacznie działać w 2019 roku. Da pracę ponad 150 osobom. Obecnie zatrudnia 351 osób.

Amerykański koncern Guardian wybuduje drugą hutę szkła w Częstochowie.

Prawdopodobnie zakład rozpocznie pracę w trzecim kwartale 2019 roku i będzie kosztował 100 mln euro. Nowa huta Guardian w Częstochowie utworzy ponad 150 nowych miejsc pracy.

– Nowy zakład będzie największą inwestycją kapitałową prowadzoną od podstaw w historii Guardian Glass i umocni naszą pozycję jako wiodącego producenta wysoce wydajnych, bezpiecznych i energooszczędnych produktów szklanych dla budynków mieszkalnych i komercyjnych w Europie – zapowiada Kevin Baird, prezes i dyrektor generalny Guardian Glass.
Prezes dodaje, że Guardian jest pod ogromnym wrażeniem wzrostu gospodarczego w Polsce i jest przekonany, że Częstochowa to idealna lokalizacja, która umożliwi koncernowi lepsze zaspokojenie potrzeb klientów. Chwali też współpracę z władzami Częstochowy i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz polskiego rządu.

– Długo i ciężko pracowaliśmy, aby Częstochowa rozwijała się gospodarczo i powstawały nowe miejsca pracy. Najpierw walczyliśmy o utworzenie na naszym terenie specjalnych stref ekonomicznych. Potem staraliśmy się pozyskać nowych inwestorów. Ten wysiłek przynosi coraz większe korzyści, a inwestycja, która wiąże się z utworzeniem 150 nowych miejsc pracy, jest tego najlepszym przykładem. To ogromny sukces, a to przecież nie koniec starań. W ramach programów Lepszej Komunikacji i Teraz Lepszej Pracy staramy się zadbać o kolejne potrzeby naszych mieszkańców – podkreśla prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Polska jest dla Guardiana rynkiem strategicznym. Nowa huta to nie jest jedyna planowana inwestycja Guardiana w Częstochowie. Na przyszły rok jest planowana przebudowa obecnego częstochowskiego zakładu. Huta Guardian w Częstochowie została wybudowana w latach 2001-2002. Jej uruchomienie kosztowało ponad 100 milionów euro. To była pierwsza inwestycja zrealizowana w częstochowskiej podstrefie Katowickiej Strefy Ekonomicznej.

Przedsiębiorstwo należy do amerykańskiego koncernu Guardian, który zajmuje się produkcją szkła typu float, a także wyrobem włókna szklanego używanego m.in. do ocieplenia domów oraz produktów z tworzyw sztucznych dla przemysłu samochodowego.
Guardian jest prywatną firmą. Założona w latach 30. w Detroit, została przekształcona przez jej prezesa i właściciela w Guardian Industries Corporation. Działa w kilkudziesięciu krajach świata. Swoje produkty sprzedaje w 80 państwach.

W Częstochowie zatrudnia 351 osób w jednej z najnowocześniejszych hut szkła na świecie. Zakład pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, produkuje najwyższej jakości szkło wykorzystywane w branżach architektonicznej i samochodowej. Druga huta Guardiana w Częstochowie miałaby rozpocząć swoją działalność w pierwszym kwartale 2019 roku i produkować tysiąc ton szkła dziennie.

Poza zakładami w Częstochowie, Guardian ma a huty szkła typu float w 10 innych lokalizacjach w Europie, między innymi w Oroshaza na Węgrzech, Thalheim w Niemczech, a także Riazaniu i Rostowie w Rosji. Częstochowa stara się - z powodzeniem - przyciągać inwestorów do specjalnych stref ekonomicznych (częstochowskie tereny są w dwóch strefach - katowickiej i mieleckiej).

W 2014 r. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w Częstochowie została powiększona o 36 hektarów. W tym roku działki w tej nowej części strefy kupiły firmy PMS4i oraz Promatek Media Julia Pogorzelska.

Janusz Strzelczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.