Druga wieża .KTW w Katowicach: Inwestor przymierza się do budowy. Kiedy powstanie najwyższy wieżowiec na Śląsku?

Czytaj dalej
Fot. Mat. Inwestora
Dorota Niećko

Druga wieża .KTW w Katowicach: Inwestor przymierza się do budowy. Kiedy powstanie najwyższy wieżowiec na Śląsku?

Dorota Niećko

Najwyższy budynek Katowic, czyli druga wieża .KTW przy Spodku, powstanie w inny sposób niż pierwsza. Będzie też o wiele droższa. Budowa ma trwać góra 2,5 roku.

Kompleks .KTW powstaje tuż przy Spodku i rondzie. Stworzą go dwa biurowce, zaprojektowane przez bytomską pracownię Medusa Group. Niższy - 14- kondygnacyjny wieżowiec otwarto dokładnie rok temu, w 2018. Teraz inwestor, firma TDJ Estate, przymierza się do realizacji drugiej, znacznie wyższej wieży. .KTW II będzie miał 133 metry i 31 kondygnacji, będzie zatem najwyższym budynkiem Katowic i metropolii. Przystąpienie do tej inwestycji uzależniano od stopnia komercjalizacji pierwszego budynku kompleksu. - Blisko dwa lata temu założyliśmy, że przy komercjalizacji .KTW I na poziomie 70 procent zaczniemy budowę .KTW II. Ten współczynnik został osiągnięty, więc rozpoczynamy - potwierdził na początku maja Maciej Wójcik, prezes TDJ Estate. Na razie toczą się przygotowania do procesu inwestycyjnego.

Konkretną datę budowy .KTW II poznamy po podpisaniu umów z wykonawcami. Budowa potrwa maksymalnie 2,5 roku (30 miesięcy). Wznoszenie pierwszej trwało 2 lata.

- Chcemy, by był to budynek co najmniej takiej klasy, co .KTW I - podkreśla Maciej Wójcik. Wiemy już, że budowa będzie przebiegać inaczej, niż w przypadku niższej wieży. Po pierwsze, o wiele wyższy będzie kosztorys.

- Cena budowy jednego metra będzie o wiele wyższa niż przy budowie .KTW I - potwierdza Maciej Wójcik. Z czego wynika wzrost? Np. z tego, że to wysokościowiec z inną kubaturą, więc zupełnie inna specyfika inwestycji. Np. potrzebne będą inne zabepieczenia przeciwpożarowe. Wewnątrz będzie też dwa razy więcej wind, niż w .KTW I - 12 zamiast sześciu. Wpływ na koszt budowy ma też, rzecz jasna, fakt, że cena budowy metra kwadartowego w ogóle poszła w górę. - Sytuacja na rynku budowlanym nie jest zbyt korzystna - ocenia prezes TDJ Estate. Kosztorys inwestycji jest obecnie przygotowywany.

Druga istotna różnica między budową .KTW I i .KTW II to sposób, w jaki powstanie wieża. - Naszym celem jest realizacja budowy w systemie pakietowym - wyjaśnia prezes Wójcik. Metoda pakietowa polega na tym, że inwestor rezygnuje z generalnego wykonawcy i poszczególne pakiety prac zleca bezpośrednio firmom wykonawczym. Daje to inwestorowi większą kontrolę nad jakością, no i ceną. Przypomnijmy: Przy budowie pierwszej wieży generalnym wykonawcą była firma Strabag. Teraz TDJ rozmawia z potencjalnymi firmami, które wykonają konstrukcję budynku i wnętrze .KTW II. Wybór tej metody tłumaczony jest faktem, że TDJ sporo się nauczył podczas budowy pierwszej wieży. - Mamy za sobą doświadczenia budowy .KTW I i drugą inwestycję chcemy zrobić samodzielnie - mówi Maciej Wójcik. Rozmowy z firmami trwają, ale szczegółów jeszcze brak, tym bardziej informacji, jakie firmy mogą współpracować z TDJ przy budowie najwyższego budynku Katowic.

Budowa KTW w Katowicach: druga wieża przy Spodku będzie miała 133 metry wysokości. Przetarg na drugi etap. Kwiecień 2019

Katowice: Przy Spodku stanie najwyższy budynek miasta

Wiosną 2019 firma wybrała partnera odpowiedzialnego za zarządzanie i nadzór nad drugim etapem inwestycji - to Gleeds Polska, który rozpoczął procedurę przetargową, mającą na celu wyłonienie wykonawców biurowca .KTW II. Po rozpoczęciu realizacji drugiej fazy projektu Gleeds Polska obejmie rolę inspektora nadzoru inwestorskiego. Firma poprowadzi również proces certyfikacji BREEAM.

Choć nie wiadomo, kto będzie budował .KTW II i kiedy rozpocznie się budowa, wiadomo, że TDJ prowadzi już rozmowy z potencjalnymi najemcami i nawet - że są to rozmowy w pewnych przypadkach mocno zaawansowane.

Powierzchnia biurowa tego kompleksu wyniesie w sumie ponad 58 tys m kw.

Dorota Niećko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.