Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Drzewa na rynku w Katowicach usychają. Jedno zostało już ścięte

Czytaj dalej
Fot. Justyna Przybytek
Justyna Przybytek

Drzewa na rynku w Katowicach usychają. Jedno zostało już ścięte

Justyna Przybytek

Z placu Kwiatowego na katowickim rynku prawdopodobnie znikną surmie. Drzewa chorują i nie wyglądają najlepiej, a terapia zastosowana przez służby miejskie nie przyniosła efektu.

Winne, jak słyszymy w urzędzie, są szkodniki i fala upałów, ale nie bez znaczenia jest też fakt, że katowicki rynek to nie leśny zagajnik, a zieleni jest tu jak na lekarstwo. Prawdopodobnie na rynku trzeba będzie posadzić nowy gatunek drzew.

Chorują drzewa na placu Kwiatowym, jednym z trzech placów, który powstał w efekcie przebudowy rynku w Katowicach. Jest tu 20 egzotycznych surmii - gatunek jest orientalny, ale dość popularny w Polsce, sprowadzany już w latach 20. ubiegłego wieku. Te same drzewa znajdziemy też w okolicach archikatedry Chrystusa Króla. Surmie na rynku zasadzono w klombach, w których regularnie sadzone są również kwiaty, m.in. kolorowe tulipany.

Z placu Kwiatowego na katowickim rynku prawdopodobnie znikną surmie. Drzewa chorują i nie wyglądają najlepiej, a terapia zastosowana przez służby miejskie
Justyna Przybytek Z placu Kwiatowego na katowickim rynku prawdopodobnie znikną surmie. Drzewa chorują i nie wyglądają najlepiej, a terapia zastosowana przez służby miejskie nie przyniosła efektu.

Ich zaletą miały być bujne i rozłożyste korony oraz liście w kształcie serca, ale też - jak mówili przed laty przedstawiciele katowickiego magistratu - fakt, że są wytrzymałe i dobrze funkcjonują w naszym klimacie. Plac Kwiatowy otwarto wiosną 2015 roku, surmie sadzono tu jesienią 2014. Lokalizacja nie okazała się najszczęśliwsza. Drzewa nie wyglądają najlepiej, a jedno z nich zostało już wycięte.

W dalszej części:

 • Jak się udały próby podleczenia drzew
 • Czy trzeba będzie je wyciąć?
 • Czy to pierwszy problem z drzewami w mieście
Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Justyna Przybytek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.