DTŚ w Rudzie Śląskiej przyciąga inwestycje

Czytaj dalej
Fot. Magdalena Mikrut-Majeranek / Dziennik Zachodni
Magdalena Mikrut-Majeranek

DTŚ w Rudzie Śląskiej przyciąga inwestycje

Magdalena Mikrut-Majeranek

Ruda Śląska to miasto, które dynamicznie się rozwija. W ostatnim czasie powstało tu sporo inwestycji publicznych, ale nie brakuje i działań podejmowanych przez prywatnych inwestorów. Najwięcej nowych obiektów powstaje przy Drogowej Trasie Średnicowej, która łączy miasto z Chorzowem i Zabrzem. Dogodne położenie w samym centrum aglomeracji śląskiej sprzyja rozwojowi inwestycji. Swoje siedziby mają tu znane, międzynarodowe firmy.

Stacje benzynowe, sklepy, czy magazyny i firmy usługowo-logistyczne - rudzki odcinek Drogowej Trasy Średnicowej przyciąga inwestycje jak magnes. Doskonała lokalizacja gwarantuje wysokie obroty i zapewnia dogodny dojazd. Na terenach przemysłowych, przylegających do DTŚ zakończono już budowę i oddano do użytku takie obiekty jak: Petit Forestier Polska, Wiśniowski PH Podhale Salon Partnerski, a także stacja paliw BP i stacja paliw Orlen. Obecnie trwa jeszcze budowa restauracji Burger King, myjni samochodowej oraz magazynu artykułów motoryzacyjnych.

- Atrakcyjne położenie przyciąga inwestorów i klientów, a miasto czerpie z tego korzyści, ponieważ powstają nowe miejsca pracy dla rudzian, a do budżetu miasta wpływają dodatkowe finanse - przyznaje Krzysztof Żok z Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Mieszkanie za czytanie

Jadąc z Zabrza w kierunku Rudy Śląskiej kierowcy mijają stację paliw BP, która rozpoczęła działalność 15 maja 2015 roku. Stacja dysponuje 4 dystrybutorami wieloproduktowymi (8 stanowisk), dwoma stanowiskami LPG, dwustanowiskowym dystrybutorem dla TIR HS. Znajduje się tam także sklep oraz WBC. Kierowcy mogą skorzystać z bezpłatnego odkurzacza oraz kompresora.

Tuż obok powstanie myjnia samochodowa. Obiekt jeszcze nie istnieje. - Decyzja o wydaniu pozwolenia na budowę uprawomocniła się 27 lutego 2014 roku. W związku z tym, inwestor ma czas na rozpoczęcie prac budowlanych do 26 lutego 2017 roku. Będzie to myjnia samochodowa dla samochodów osobowych wraz z infrastrukturą techniczną – informuje Żok. Działkę nabyła firma z Poznania, jednakże jeszcze nie jest jasne, pod jakim szyldem będzie funkcjonowała myjnia.

Kolejnym obiektem, który urozmaici wachlarz usług oferowanych na rudzkim odcinku DTŚki i powstanie obok stacji paliw BP jest Burger King. Nowy lokal należy do sieci popularnych na całym świecie fast foodów, specjalizujących się w burgerach. Przypomnijmy, że pierwszą restaurację Burger King otworzono w Miami na Florydzie w 1954 roku, natomiast do Polski trafiła w 1992 roku. Pierwszy polski lokal uruchomiono na placu Zbawiciela w Warszawie. Rudzki Burger King powstanie przy ul. Klary w Rudzie Śląskiej. Jego otwarcie planowane jest na koniec października 2016 roku. Będzie to restauracja typu Drive Thru. Wewnątrz lokalu znajdą się miejsca siedzące, ale zmotoryzowani amatorzy burgerów będą je mogli zamówić bez wychodzenia z samochodu, przez specjalne okienko. To kolejna restauracja powstała w Polsce. Amerykańska sieć zapowiedziała, że do 2021 roku chce mieć w Polsce 200 obiektów.

Natomiast przy drodze prowadzącej z Rudy Śląskiej w kierunku Zabrza, tuż za stawem Kokotek, znajduje się stacja paliw Orlen. Została otwarta przed świętami w grudniu 2014 roku. Kierowcy mogą zatankować samochód tuż przed zjazdem na Rudę Południową.

Za stacją przy DTŚ mieści się Wiśniowski PH Podhale Salon Partnerski, który działa od początku czerwca 2016 r. na terenie Rudy Śląskiej. Można tu kupić bramy, drzwi, ogrodzenia i rolety oraz systemy inteligentne. To drugi w Polsce salon ekspozycyjny, działający zgodnie z zasadą marketingu sensorycznego. Cały obiekt stanowi ekspozycję, w której można zobaczyć funkcjonowanie produktów firmy Wiśniowski w warunkach ich codziennego użytkowania.

Dalej, na terenach przemysłowych przylegających do DTŚ-ki oraz ul. Zabrzańskiej znajduje się Petit Forestier Polska, firma będąca europejskim liderem na rynku wynajmu urządzeń i pojazdów chłodni. W tym roku francuska firma obchodzi 20. rocznicę swojej obecności za granicą. W 1996 roku otworzyła pierwszą agencję w Luksemburgu, a 2000 roku w Hiszpanii, a następnie w Wielkiej Brytanii, Polsce, Szwajcarii, Portugalii, Irlandii, Włoszech, Maroku i w Niemczech. Otwarcie serwisu samochodowego Petit Forestier w Rudzie Śląskiej miało miejsce w 2015 roku. - To firma logistyczna, której zależało na umieszczeniu swojej siedziby przy drodze szybkiego ruchu – dodaje Krzysztof Żok.

Obok francuskiego giganta powstaje magazyn artykułów motoryzacyjnych. Grunt jeszcze w 2014 roku nabyła Hurtownia Motoryzacyjna“GORDON” Sp. z o.o. Obiekt będzie miał designerski wygląd.

- Dużą wagę przywiązujemy do wyglądu naszych obiektów. Podobne hurtownie budujemy w różnych miastach Polski i za granicą, ponieważ firma dynamicznie się rozwija – mówi Jacek Gordon, właściciel hurtowni motoryzacyjnej, który otrzymał tytuł „Biznesmena roku 2015”, a tym samym zwyciężył w plebiscycie organizowanym przez Express Media sp. z o.o.

Miłośnicy motoryzacji znajdą tu wszystko, co niezbędne dla samochodów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych - od akcesoriów, smarów, olejów po kołpaki, elementy wyposażenia i części samochodowe. - Pod koniec przyszłego miesiąca nastąpi odbiór techniczny obiektu, natomiast uruchomienie hurtowni planowane jest jeszcze przed końcem roku – wyjaśnia.Gordon.

W hurtowni zatrudnienie znajdzie wiele osób. – Magazyn będzie zautomatyzowany, ale ludzie są niezbędni – przyznaje.

Wiele inwestycji jest owianych tajemnicą. Prywatni inwestorzy do ostatniej chwili starają się utrzymać opinię publiczną w niepewności. Pracownicy urzędu miejskiego tłumaczą to tym, że firmy nie chcą ujawniać szczegółów swoich inwestycji z uwagi na konkurencję.

Przy DTŚ znajduje się jeszcze kilka niezagospodarowanych działek. Niektóre z nich już zostały sprzedane. – W ciągu najbliższych miesięcy zostaną wydane kolejne pozwolenia na budowę – mówi Krzysztof Żok z UM. Jak informuje rudzki magistrat, niedawno działkę o wielkości 10 ha kupił deweloper. Teraz dzieli ją i przygotowuje dla swoich klientów. Z pewnością niedługo powstaną tu kolejne firmy logistyczne.

Magdalena Mikrut-Majeranek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.