Duża prędkość jest główną przyczyną wypadków śmiertelnych

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Jakubczak
Marek Weckwerth

Duża prędkość jest główną przyczyną wypadków śmiertelnych

Marek Weckwerth

Duża prędkość jest główną przyczyną wypadków śmiertelnych. Tę prawdę poznają podczas zajęć komunikacyjnych już uczniowie podstawówek. A jednak dorośli kierowcy wciąż zdają się nie mieć o tym pojęcia i - można powiedzieć - namiętnie zabijają się na drogach.

- Gdy jadę zwykłą drogą z dozwoloną prędkością, czyli 90 kilometrów na godzinę, a czasem mam kilka kresek na szybkościomierzu więcej, właściwie nie ma takiego kierowcy, który by mnie nie wyprzedził. Odpowiem o czym to świadczy - o ignorowaniu przepisów i zdrowego rozsądku, o braku wyobraźni, bo za chwilę ten ktoś może zakończyć jazdę i życie na drzewie, albo - co gorsza - zabić Bogu ducha winne osoby – stwierdza pan Tadeusz z powiatu włocławskiego.

Koniec w ułamku sekundy

- To prawda. Nadmierna lub niedostosowana do warunków ruchu prędkość jest od lat pierwszą przyczyną ciężkich wypadków, w tym zakończonych śmiercią - potwierdza kom. Robert Jakubas z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy. - Generalnie jest tak, że im szybciej pojazd się porusza, tym bardziej rośnie prawdopodobieństwo śmierci w wypadku. Zastanawiające jest to, że kierowcom tak bardzo się spieszy. Gdy zatrzymujemy ich na drodze, często nie potrafią tego wytłumaczyć. Trzeba sobie zdać sprawę, że ten szalony pośpiech nie wiadomo po co, nagle - gdy pojazd uderza w drzewo lub dachuje w rowie - nie ma najmniejszego sensu. Wszystko w ułamku sekundy traci na znaczeniu. Ważne jest tylko to, że sprawca dramatu jest tu i teraz, nigdzie już nie gna. Jeśli przeżył, to zastanawia się tylko po co mu to było? Ale często nie ma go już wśród żywych, więc nawet nie musi rozważać tego problemu.

Ile wypadków miało miejsce w tym roku? Co jest najczęstszą przyczyną? Czytaj więcej w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.