Jolanta Zielazna

Duże miasta nie są w naszym regionie najbogatsze

Duże miasta nie są w naszym regionie najbogatsze
Jolanta Zielazna

W Osielsku, najbogatszej kujawsko-pomorskiej gminie, dochody z podatków wynoszą ponad 3 tys. zł w przeliczeniu na mieszkańca.

W najbogatszej gminie w Polsce (Kleszczów) jest to 10 razy więcej - 31 962,75 zł.

Kleszczowa nigdy nie dogoni żadna kujawsko-pomorska gmina. O jego bogactwie przesądza podatek od nieruchomości i opłata eksploatacyjna płacone przez kopalnię węgla brunatnego i elektrownię Bełchatów.

- Moim zdaniem dużym błędem jest pokazywanie zamożności gminy tylko przez pryzmat dochodów z podatków - uważa Eugeniusz Gołembiewski, burmistrz Kowala, członek zespołu finansów publicznych komisji wspólnej rządu i samorządu. - Powinno się także podawać, ile gmina zyskuje dzięki subwencjom wyrównawczym.

Najbogatsze wcale nie są największe miasta. Nie jest zaskoczeniem, że na pierwszym miejscu plasuje się Osielsko - 3 183,39 zł na mieszkańca. Jakie gminy później? Czytajcie w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.