Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Duże pieniądze lubią ciszę, czyli jak się robi topowe transfery po polsku

Czytaj dalej
Fot. archiwum fabryka futbolu
Karol Maćkowiak

Duże pieniądze lubią ciszę, czyli jak się robi topowe transfery po polsku

Karol Maćkowiak

Bednarek, Linetty, Kownacki - młodzi piłkarze ostatnio opuścili kraj, dając zarobić Lechowi miliony. Jak długo Anglicy oglądali Bednarka? Jak wygląda polski rynek i dlaczego coraz więcej obcokrajowców?

Okienko transferowe już zamknięte, następne zostanie otwarte dopiero 1 stycznia. To jednak nie oznacza, że menedżerowie mają wakacje - pracują w spokoju już nad kolejnymi transferami, bo duże pieniądze lubią ciszę.

Menedżer, czyli człowiek od wszystkiego

Dla wielu kibiców menedżer piłkarski to elegancko ubrany facet, jeżdżący dobrym samochodem, raz po raz spotykający się z piłkarzami i prezesami klubów, dzięki czemu zarabia krocie. Proza życia często przynosi jednak coś zupełnie innego.

Moja mama czasem żartuje, że trudniej do mnie się dodzwonić niż do prezydenta. Telefon cały czas musi być pod prądem

- żartuje Tomasz Magdziarz, menedżer z poznańskiej agencji Fabryka Futbolu.

Czasy, gdy menedżer pośredniczył w imieniu zawodnika w rozmowach z klubem i podpisaniu umowy, a później urywał kontakt na kilka miesięcy, odeszły w niepamięć. Teraz trzeba dbać nie tylko o znalezienie właściwego miejsca do grania w piłkę dla swojego klienta, ale też o wiele kwestii pobocznych, które okazują się równie ważne: opiekę medyczną, dietetyka, trenerów personalnych, wynajem mieszkania itd.

Menedżer musi mieć kompleksową wiedzę na temat zawodnika, pozostawać z nim i jego otoczeniem w stałym kontakcie - a to wszystko zabiera czas. Tyle, że jak pokazuje życie, może przynieść wymierne korzyści. Przykładowo Bartosz Bereszyński od początku swojej kariery w Lechu Poznań był napastnikiem, a to właśnie Tomasz Magdziarz, obserwując go w Warcie Poznań i znając jego zalety, zalecił mu zmianę pozycji na prawą obronę. Efekt? Transfer najpierw do Legii Warszawa, później Sampdorii Genua, a także awans do reprezentacji Polski.

W pozostałej części artykułu przeczytasz:

 • czym zajmują się menedżerowie piłkarscy?
 • jak wyglądają kulisy transferów?
 • jak to wyglada na naszym "podwórku"?

 

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Karol Maćkowiak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.