Dwa bloki w 40 dni. Takie rzeczy tylko w Toruniu! Powstaje nowe osiedle w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus

Czytaj dalej
Fot. materiały prasowe
Sara Watrak

Dwa bloki w 40 dni. Takie rzeczy tylko w Toruniu! Powstaje nowe osiedle w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus

Sara Watrak

W Toruniu powstaje nowe osiedle – i to w ekspresowym tempie! Po niespełna 40 dniach roboczych od startu budowy zakończył się montaż dwóch bloków. W sumie przy ul. Okólnej, w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, powstanie ich osiem. Kiedy koniec budowy?

Prace nad budową nowego osiedla w Toruniu idą pełną parą. Robotnicy pojawili się przy Okólnej jesienią. Po miesiącu od rozpoczęcia budowy gotowa była pierwsza kondygnacja jednego z budynków. - Nie mamy ekipy murarskiej, ściany przyjeżdżają gotowe z naszych fabryk i są ustawiane przez ekipy monterskie - wyjaśnia Jakub Czamański, kierownik budowy. Jedno piętro składa zwykle sześć osób wraz z obsługą dźwigową. - Montaż samych ścian zajmuje dwa dni robocze. To 40-50 elementów. Około jednego dnia trwa zmontowanie stropu. Jeden dzień trzeba przeznaczyć też na dodatki typu klatka schodowa, szacht windowy oraz schody – mówi Jakub Czamański.

Minęło kilka kolejnych tygodni i pod koniec roku przy Okólnej stoją już dwa czterokondygnacyjne bloki. - Pomimo bardzo krótkich dni, warunków jesienno-zimowych i opadów, utrzymaliśmy cykl jednej kondygnacji w tydzień – cieszy się Jakub Czamański.

- Potwierdziło się tym samym założenie, że prefabrykacja, bardziej niż inne, tradycyjne metody, odporna jest na działanie czynników zewnętrznych i błędów ludzkich.

Obecnie ekipa kończy prace związane z posadowieniem kolejnych budynków.

- Wewnątrz postawionych już bloków także nie próżnujemy, stawiamy ścianki działowe, wykonujemy instalacje elektryczne oraz instalacje sanitarne. W terenie zewnętrznym przygotowaliśmy komplet instalacji oraz podbudowę pod parkingi – informuje kierownik budowy.

Choć ostatnie dwa miesiące były intensywne, ekipa nie zwalnia tempa. Na początku nowego, 2021 roku, przy Okólnej rozpoczną się prace brukarskie. Poza tym, jak zapowiada Jakub Czamański, jeszcze w styczniu ruszy montaż kolejnej pary bloków.

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sara Watrak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.