Dwa miliony na nową bibliotekę w hali

Czytaj dalej
Fot. Pracownia
Agnieszka Nawrocka [email protected]

Dwa miliony na nową bibliotekę w hali

Agnieszka Nawrocka [email protected]

To już pewne - mogileńska biblioteka dostanie dofinansowanie na adaptację hali Sokoła na potrzeby wypożyczalni i czytelni.

Na taką informację pracownicy biblioteki czekali niecierpliwie przez wiele miesięcy. Ogłoszenie listy przyznanych dotacji na inwestycje w polskich bibliotekach przeciągało się. W końcu jest potwierdzona wiadomość, że mogileńska placówka dostanie blisko dwa miliony złotych dotacji na inwestycję - adaptację hali Sokoła, przy Rynku.

Mogileńska biblioteka obecnie ma główną siedzibę w budynku ratusza. Jest tu bardzo ciasno, warunki lokalowe nie przystają do książnicy pełniącej rolę biblioteki powiatowej. Ciasnota powoduje, że nie można odpowiednio wyeksponować księgozbioru, trudno prowadzić tu także inną działalność poza udostępnianiem zbiorów. Nie ma miejsca na swobodne prowadzenie zajęć dla dzieci, na spotkania, nie ma warunków dla osób niepełnosprawnych. Pracownicy od lat powtarzają, że w obecnej siedzibie nie mogą się rozwijać.

O konieczności przeniesienia biblioteki mówiono od dawna. Zanim zapadła decyzja o nowej lokalizacji władze miasta zastanawiały się, jak wykorzystać sokolnię. Wśród radnych są osoby sceptycznie nastawione do umieszczenia książnicy w hali. Mimo to, decyzja zapadła.

Od kilkunastu miesięcy trwają przygotowania do tego, aby zaadaptować na jej potrzeby mało wykorzystywaną już halę Sokoła. Pierwszym formalnym krokiem była wyrażona w styczniu zgoda rady miejskiej na przekazanie bibliotece budynku.

W nowej siedzibie przy Rynku będzie znacznie więcej miejsca. Na razie poznaliśmy wizualizację zewnętrzną. Jednak trwają już prace nad opracowaniem koncepcji zagospodarowania wnętrza.

W hali powstaną dwa piętra na działalność książnicy. Przebudowa biblioteki ma być zakończona do końca pierwszego kwartału 2017 roku. Do nowejsiedziby będą przeniesione zbiory z ratusza oraz z filii na mogileńskich plantach. Inwestycja zostanie dofinasowana z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

- Znaleźliśmy się na 20. miejscu wśród 89 placówek, które otrzymały środki na rozwój infrastruktury. Wnioski złożyło 250 instytucji - mówią pracownice biblioteki.

Dofinansowanie przyznał Instytut Książki. Został powołany przez ministerstwo kultury i ma za zadanie promowanie literatury i czytelnictwa. Ponadto administruje programami dotacyjnymi ministerstwa kultury.

Agnieszka Nawrocka [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.