Dwie szkoły w gminie Świebodzin totalnie się zmienią

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Dwie szkoły w gminie Świebodzin totalnie się zmienią

Alicja Kucharska

Szkoły w Międzylesiu oraz Radoszynie już niebawem zmienią się nie do poznania. Na ukończeniu jest bowiem projekt za 1,3 mln zł.

- Termomodernizacja szkół znajduje się na etapie finalnym - tak mówi wójt Zbigniew Woch o kosztownym przedsięwzięciu, dzięki któremu zmienią się dwie, spośród czterech szkół w gminie. Chodzi o szkoły w Międzylesiu oraz Radoszynie.

Termomodernizacja placówek nie byłaby możliwa bez ponad milionowego dofinansowania. - Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020. Całkowita wartość projektu to ponad 1,3 mln - przypomina wójt.

Paweł Golimento z UG w Skąpem podkreśla, że wszystkie prace prowadzone wewnątrz obiektów zostaną zakończone do rozpoczęcia roku szkolnego. Do końca września natomiast prace będą toczyły się na zewnątrz.

- Bardzo się cieszymy z tej inwestycji, bo i szkoły będą piękniejsze i będą przede wszystkim tańsze w eksploatacji, co ma kluczowe znaczenie dla nas - dużo dopłacających w stosunku do innych gmin - do oświaty. W związku z tym obniżenie kosztów w oświacie, w jakikolwiek sposób, jest dla nas podwójnym sukcesem - mówi Z. Woch.

Koszt inwestycji to 1,3 mln zł, dlatego wójt nie ukrywa, że takiego przedsięwzięcia nie udałoby się wykonać wyłącznie ze środków własnych. Mimo że szkoły w gminie są cztery, w szkole w Niekarzynie i Ołoboku przeprowadzenie termomodernizacji nie byłoby możliwe.

Obiekt w Niekarzynie objęty jest pełną opieką konserwatorską, a w Ołoboku częściową. - Wybór dwóch obiektów jest wynikiem możliwości wykonania wyłącznie w tych obiektach tego przedsięwzięcia - podkreśla.

Dyrektor szkoły w Międzylesiu przyznaje, że w przypadku intensywnych opadów deszczu pojawiały się problemy z przeciekającym dachem. Właśnie dlatego kompleksowy remont cieszy tym bardziej. - Realizacja projektu oznacza również oszczędności, bo te pojawią się na pewno po ociepleniu ścian. Cała inwestycja oznacza dla nas bardziej komfortowe warunki pracy i nauki - zaznacza Krzysztof Rączkowski. - Prace przebiegają bardzo sprawnie i dynamicznie - dodaje.

W ramach inwestycji zostaną wykonane: termomodernizacja stropodachu, ocieplenie ścian zewnętrznych, wymiana okien, montaż paneli fotowoltaicznych na dachach budynków. Przebudowane zostaną instalacje wentylacji oraz grzewcza. Zaplanowano również montaż automatyki pogodowej, dzięki której możliwe będzie dostosowanie ogrzewania do warunków zewnętrznych.

Z puli 1,3 mln zł ok. 500 tys. zł. przekazano na termomodernizację szkoły w Międzylesiu i około 800 tys. na szkołę w Radoszynie. Przypomnijmy, że w tym samym konkursie, gminie Szczaniec przyznano blisko milion na termomodernizację budynku Szczanieckiego Ośrodka Kultury.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.