Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dwóch Kubiców z kopalni Pniówek. Węgiel w życiorys wpisany REPORTAŻ INTERAKTYWNY

Czytaj dalej
Bartłomiej Wortolec

Dwóch Kubiców z kopalni Pniówek. Węgiel w życiorys wpisany REPORTAŻ INTERAKTYWNY

Bartłomiej Wortolec

Za nami Barbórka, jeden z najważniejszych dni dla wielu mieszkańców naszego regionu. Przeprowadziliśmy wyjątkową rozmowę z dwoma górnikami - ojcem i synem. Zobaczcie interaktywną rozmowę o górnictwie, tradycjach i kopalnianej codzienności.

Barbórka w tym roku świętowana była inaczej niż zazwyczaj. Orkiestry górnicze też rankiem wyszły na ulice miast, a w wielu domach podano świąteczny obiad. Ale jednocześnie w Katowicach trwa szczyt klimatyczny COP24, na którym przywódcy państw z całego świata i przedstawiciele organizacji proekologicznych dyskutują m.in. na temat wykorzystywania węgla i przyszłości energetyki. Część uczestników szczytu klimatycznego miała okazję „świętować” Barbórkę słuchając naszych orkiestr górniczych.

Zaś nieco ponad miesiąc wcześniej, w październiku 2018, Barbórka została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Ta tradycja na Górnym Śląsku kultywowana jest przez górników nieprzerwanie od XIX wieku. Z okazji Barbórki wspólnie z Jastrzębską Spółką Węglową przygotowaliśmy w internecie interaktywną rozmowę z dwoma górnikami, ojcem i synem, z Czyżowic koło Wodzisławia Śląskiego. Oto fragmenty ich opowieści.

Janusz Kubica, dziś już na emeryturze, w kopalni Pnió-wek przepracował 31 lat. Zaczynał jak wielu innych - pod ziemią. Później przeszedł do pracy w dozorze. Górniczą tradycję przekazał synowi. Michał w Pniówku pracuje od 11 lat. Kiedy rozpoczynał pracę, chciał dorównać swojemu ojcu. Marzenie udało się zrealizować w tym roku. - Pracuję dokładnie w tym samym miejscu, co tata. Kiedy usiadłem przy jego biurku, wzruszyłem się - mówi Michał Kubica, nadsztygar BHP w KWK Pniówek.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartłomiej Wortolec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.