Dwóch Kubiców z kopalni Pniówek. Węgiel w życiorys wpisany REPORTAŻ INTERAKTYWNY

Czytaj dalej
Bartłomiej Wortolec

Dwóch Kubiców z kopalni Pniówek. Węgiel w życiorys wpisany REPORTAŻ INTERAKTYWNY

Bartłomiej Wortolec

Za nami Barbórka, jeden z najważniejszych dni dla wielu mieszkańców naszego regionu. Przeprowadziliśmy wyjątkową rozmowę z dwoma górnikami - ojcem i synem. Zobaczcie interaktywną rozmowę o górnictwie, tradycjach i kopalnianej codzienności.

Barbórka w tym roku świętowana była inaczej niż zazwyczaj. Orkiestry górnicze też rankiem wyszły na ulice miast, a w wielu domach podano świąteczny obiad. Ale jednocześnie w Katowicach trwa szczyt klimatyczny COP24, na którym przywódcy państw z całego świata i przedstawiciele organizacji proekologicznych dyskutują m.in. na temat wykorzystywania węgla i przyszłości energetyki. Część uczestników szczytu klimatycznego miała okazję „świętować” Barbórkę słuchając naszych orkiestr górniczych.

Zaś nieco ponad miesiąc wcześniej, w październiku 2018, Barbórka została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Ta tradycja na Górnym Śląsku kultywowana jest przez górników nieprzerwanie od XIX wieku. Z okazji Barbórki wspólnie z Jastrzębską Spółką Węglową przygotowaliśmy w internecie interaktywną rozmowę z dwoma górnikami, ojcem i synem, z Czyżowic koło Wodzisławia Śląskiego. Oto fragmenty ich opowieści.

Janusz Kubica, dziś już na emeryturze, w kopalni Pnió-wek przepracował 31 lat. Zaczynał jak wielu innych - pod ziemią. Później przeszedł do pracy w dozorze. Górniczą tradycję przekazał synowi. Michał w Pniówku pracuje od 11 lat. Kiedy rozpoczynał pracę, chciał dorównać swojemu ojcu. Marzenie udało się zrealizować w tym roku. - Pracuję dokładnie w tym samym miejscu, co tata. Kiedy usiadłem przy jego biurku, wzruszyłem się - mówi Michał Kubica, nadsztygar BHP w KWK Pniówek.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartłomiej Wortolec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.