Andrzej Drobik

Dworzec kolejowy w Wiśle po remoncie. Otwarcie w kwietniu 2019. To najpiękniejszy zabytkowy dworzec w województwie śląskim

Dworzec kolejowy w Wiśle po remoncie. Otwarcie w kwietniu 2019. To najpiękniejszy zabytkowy dworzec w województwie śląskim Fot. Materiały Prasowe
Andrzej Drobik

Dworzec kolejowy w Wiśle, który do tej pory niszczał i raczej odstraszał, odzyskał dawny blask. Już dzisiaj, 25 kwietnia, czeka nas uroczyste otwarcie dworca, a jeszcze w tym roku w budynku powinna ruszyć restauracja.

Na wyremontowanym dworcu będzie dostępna poczekalnia, wewnątrz budynku informacja turystyczna, przechowalnia bagaży, szafki dostępne dla turystów, oczywiście toalety. Na górze budynku będziemy dysponowali częścią wypoczynkową. Mam na myśli apartament, który będzie dostępny dla gości – tak burmistrz Wisły Tomasz Bujok opisuje zmiany, które czekają podróżnych na dworcu kolejowym w Wiśle, który już dzisiaj zostanie oficjalnie ot-warty.

Celem projektu była budowa węzła przesiadkowego w rejonie dworca kolejowego w Wiśle. Zakres prac objął prawą stronę parteru budynku dworca, w której powstały toalety, hol wejściowy, informacja turystyczna, poczekalnia oraz kotłownia. Powstały także m.in. stojaki rowerowe oraz przystanek busów i postój taksówek.

Dzięki temu autobusy będą mogły zatrzymywać się na terenie należącym do miasta, a nie – jak do tej pory – do prywatnego właściciela. Po tym jak PKS sprzedał dworzec autobusowy firmie Intermarche, wiślański samorząd musiał dzierżawić tam miejsce pod autobusy. Dzięki ukończeniu remontu dworca kolejowego, także przystanki autobusowe znajdą tutaj swoje miejsce.

Obok budynku odnowionego dworca PKP zlokalizowano dwa miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych i dojście do peronów. Ale to nie wszystko, w drugiej części dworca jeszcze w tym roku ma powstać restauracja, w której będzie można spróbować warzonego na miejscu lokalnego piwa, które także ma promować Wisłę wśród turystów.

Remont dworca, to część planu rewitalizacji centrum Wisły, w przyszłości dworzec ma zostać lepiej skomunikowany z deptakiem, prowadzącym na plac Hoffa. Być może pod główną ulicą powstanie podziemne przejście.
Budynek dworca został oddany do użytkowania w 1929 r., w związku z uruchomieniem kolejnego obcinka kolei Ustroń Polana – Wisła Uzdrowisko.

Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.