Dworzec w Bydgoszczy otwiera podwoje [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Mateusz Mazur

Dworzec w Bydgoszczy otwiera podwoje [zdjęcia]

Mateusz Mazur

Jutro otwarty zostanie punkt obsługi pasażerów przy zmodernizowanej stacji Bydgoszcz Leśna. Przebudowa dworca oraz dwóch kolejnych na Błoniu i Bielawach kosztowała 37 milionów zł.

- Ten projekt kapitalnie uzupełnił też wcześniej zrealizowane zadania związane z modernizacją Dworca Głównego oraz budową nowego węzła Bydgoszcz Wschód wraz z nową linią tramwajową do Fordonu - uważa prezydent Bydgoszcz, Rafał Bruski.

Po kilku miesiącach wytężonych prac w końcu udało się zakończyć modernizację stacji kolejowej na osiedlu Leśnym. Początkowo miała być ona otwarta pod koniec ubiegłego roku, ale prace przedłużyły się o niemal cztery miesiące. Teraz pasażerowie mogą w pełni korzystać z nowoczesnej infrastruktury.

- W weekend kończyliśmy jeszcze meblowanie nowego punktu obsługi pasażerów, by na jutro wszystko było dopięte na ostatni guzik - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Modernizacja stacji Bydgoszcz Leśna wchodziła w pakiet remontów bydgoskich dworców kolejowych w ramach projektu BiT City. Wyremontowane zostały również stacje na Błoniu i Bielawach. Jednak właśnie na Leśnym zakres prac był największy. Wyburzony został stary budynek, który zastąpiony został nowoczesnym obiektem. Wewnątrz będziemy mogli kupić bilety kolejowe oraz miejskie. Budynek będzie łączyć funkcje dyżurki dla kierowców autobusów.

Co jeszcze się zmieniło?

- Dla bezpieczeństwa podróżnych wybudowano tunel komunikujący pętle autobusowa z peronami. Wszystkie perony są dostępne także dla osób niepełnosprawnych dzięki zainstalowaniu wind.

- Na przebudowanych peronach wymieniono nawierzchnię i ustawiono estetyczne wiaty. U zbiegu ulic Sułkowskiego i Modrzewiowej wybudowano rondo, które poprawiło bezpieczeństwo oraz płynność ruchu - wymienia Kosiedowski.

Na Błoniu remont także objął kilka istotnych elementów. Drogowcy chwalą się, że dzięki inwestycji poprawiła się obsługa linii autobusowych dla Błonia i Miedzynia. Na pętlę dojeżdżają bowiem linie 53 i 32N. - Zmodernizowano również kładkę dla pieszych, łączącą Błonie z Miedzyniem. Konstrukcja zyskała lepsze oświetlenie, dobudowano do niej platformy dla osób niepełnosprawnych. Przy torach kolejowych dobudowano też perony, przy których będą zatrzymywać się pociągi kursujące w kierunku Inowrocławia - dodaje rzecznik ZDMiKP.

W nowym budynku pasażerowie kupią bilety na pociąg i przejazd komunikacją miejską

W ramach projektu BiT City poza remontem dworca zmodernizowano również Węzeł Zachodni oraz wybudowano linię tramwajową do Fordonu. Projekt został zakończony w grudniu ubiegłego roku. Urząd marszałkowski zapowiedział jego kontynuację w kolejnych latach.

Co się zmieniło?

Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.