Łukasz Klimaniec

Dworzec w Czechowicach-Dziedzicach będzie wizytówką miasta?

Dworzec w Czechowicach-Dziedzicach będzie wizytówką miasta?
Łukasz Klimaniec

Przekazaniem placu budowy rozpoczął się wczoraj remont czechowickiego dworca - nie tego kolejowego, a autobusowego, który zyska nową płytę.

Gdyby w zmieniających się z roku na rok Czechowicach-Dziedzicach poszukać obiektów, które są antyreklamą tego miasta, to budynek dworca kolejowego i płyta dworca autobusowego otwierałyby to zestawienie. Pierwszy szpeci centrum odrapaną i brudną elewacją. Nawierzchnia drugiego przypomina poligon - nierówno ułożone, często zniszczone już trylinki stanowią pułapkę dla pasażerów, zwłaszcza tych starszych (łatwo o skręcenie kostki), pofałdowany teren sprzyja powstawaniu kałuż, a całość dopełniają łaty asfaltu w części placu.

- Ta dotychczasowa płyta to nieporozumienie - przyznaje Jan Matl, dyrektor Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. - Kostki brzydkie i niebezpieczne. Gdzieniegdzie dziury, w niektórych miejscach zbierała się woda. Cierpiał nasz sprzęt autobusowy. A czasami kierowca nie był w stanie ominąć kałuży, co groziło, że pasażer mógł zostać ochlapany - dodaje.

Na szczęście ta sytuacja wreszcie ulegnie zmianie. Rozpoczyna się przebudowa płyty dworca autobusowego - wczoraj plac budowy został przekazany wykonawcy, który lada dzień rozpocznie prace. Sprzed wiat autobusowych już zostały zdemontowane tablice elektroniczne, a na sąsiednich ulicach na jezdni wymalowano żółtą farbą pasy przejścia dla pieszych i linie przystankowe. Bo z powodu przebudowy płyty dworca znajdujące się na nim przystanki zostaną przeniesione w inne miejsce. W PKM zapowiadają, że utrudnienia nie będą dotkliwe dla pasażerów.

- Część przystanków znajdzie się na ul. Towarowej, a część na ul. Niepodległości. To tuż obok dworca - zaznacza Jan Matl. Jedyną niedogodnością będzie brak zadaszenia tymczasowych przystanków.

Na ul. Towarowej w stronę ul. Niepodległości będą odjeżdżały autobusy linii 2, 3 i 4 (kierunek Świerkowice, Czechowi-ce-Dziedzice Górne) oraz MZK linia nr 50 (kierunek Bielsko-Biała). W stronę wiaduktu, w kierunku Silesii, będą kursowały linie 1S, 1, 2, 3, 5, VII, 9, MZK linia 50, oraz linia 8 (kierunek Miliar-dowice).

Na ul. Niepodległości, w stronę ronda „Solidarności”, pojadą autobusy linii 1S, 1, 5, VII (kierunek Kontakt, Burzej, Bronów, Tesco, Bielsko-Biała), a w stronę ul. Kolejowej autobusy linii 1S, 1, 6, 8 (kierunek Zabrzeg, Miliardo-wice, Bronów, Silesia).

Dzięki przebudowie czecho-wicki dworzec autobusowy bardzo się zmieni. Plac zyska nową nawierzchnię, na której na czterech wysepkach efektownie zakończonych podświetlanymi elementami LED znajdą się perony. Przebudowa zmieni dotychczasowy układ dworca i wyeliminuje parkujące do tej pory na płycie autobusowej samochody osobowe.

- Będzie i bezpieczniej, i ładniej - zaznacza dyrektor PKM. - Może to spowoduje, że właściciele dworca kolejowego będą trochę z zazdrością patrzeć i zdecydują się na remont budynku dworca? - zastanawia się.

Bo o ile remont autobusowego placu leży w gestii miasta, o tyle dworzec kolejowy to własność PKP SA - o konieczności jego modernizacji mówi się od lat (gmina Czechowice-Dziedzice była nawet gotowa przejąć obiekt od kolei), ale budynek jak straszył wyglądem, tak straszy nadal.

Na remont dworca autobusowego Czechowicom-Dziedzicom udało się zdobyć aż 1,4 mln zł dofinansowania. Cały koszt tej inwestycji to 1,7 mln zł. Nowa płyta dworca ma być gotowa w październiku.

Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.