Dworzec za 9 mln zł. To wizytówka Wodzisławia Śl.

Czytaj dalej
Fot. Arek Biernat
Arkadiusz Biernat

Dworzec za 9 mln zł. To wizytówka Wodzisławia Śl.

Arkadiusz Biernat

Na tydzień przed oficjalnym otwarciem zwiedziliśmy dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śl. Obiekt z zewnątrz po remoncie prezentuje się okazale, a jak jest w środku? Zapraszam na wycieczkę.

Do budynku wchodzę od strony parkingu, otwierając przeszklone drzwi. Znajdują się pod szklaną galerią, łączącą pomieszczenia na pierwszym piętrze z wybudowaną windą. Po wejściu do środka na wprost, za szklanymi oknami mieści się dodatkowa tymczasowa poczekalnia. To tutaj w przyszłości kupimy gazetę czy wypijemy kawę. Na razie w przetargach nie udało się wyłonić ajentów. Po prawej stronie od drzwi wejściowych znajduje się mniejsza poczekalnia z ławkami. Jedną ze ścian zdobi czarno - białe zdjęcie przedwojenne dworca. To widok z pocztówki.

Obok przygotowanego miejsca pod kiosk i lokal gastronomiczny znajduje się główna poczekalnia. Oprócz ławek są też kosze na śmieci, miejsce do ładowania telefonów, biletomat Kolei Śląskich, szafki dla podróżnych oraz automat służący do sprzedaży napojów i przekąsek.

Są też miejsca na kasy. Biletu na pociąg w nich nie kupimy. Koleje Śląskie i PKP Intercity nie były zainteresowane sprzedażą w tym miejscu. PKP Intercity zapowiedziało, że nawet nie udostępni biletomatu. Powodem jest zbyt małe zainteresowanie wodzisławian biletami tego przewoźnika. Prezydent oczekuje teraz na ofertę sprzedaży takiego biletomatu. W zależności od ceny zostanie rozważony jego zakup.

W jednym okienku przygotowanych kas sprzedawane będą bilety okresowe komunikacji miejskiej (KM). Ponadto w poczekalni zainstalowany zostanie biletomat KM. W drugim z okienek znajdzie się informacja turystyczna. Nad kasami znajdują się elektroniczne tablice informacyjne. Tutaj przeczytamy o której, dokąd i z jakiego peronu będą odjeżdżać pociągi. Minus? Nie będą wyświetlane opóźnienia składów.

- System jaki tutaj zaprojektowaliśmy był zgodny z ówczesnymi standardami PKP. O opóźnieniach informuje system dźwiękowy automatycznie pobierany z systemu PKP. Komunikaty będzie można usłyszeć w poczekalni

- dodaje Kieca.

Z poczekalni szklane drzwi prowadzą na perony. Na parterze dworca są też toalety, w tym także dla osób z niepełnosprawnościami. Dworzec otwarty zostanie 1 lipca. Czynny będzie w godz. 6 -22. Jego przebudowa kosztowała 9 mln zł. Cały projekt z budową parkingów, ścieżek rowerowych 16 mln zł (12 mln zł to dofinansowanie UE).

Na dworcu będą zajęcia i warsztaty

W pomieszczeniach na parterze oraz tych znajdujących się na piętrze mieści się Warsztatownia służąca Centrum Aktywności Społecznej. Na dole jest tzw. foodlab z kuchnią, której nie powstydziłby się najlepsze restauracje. Tutaj prowadzone będą zajęcia dla mieszkańców Wodzisławia Śl. z obszarów objętych rewitalizacją (z części Starego i Nowego Miasta, Wilchw i Jedłownika).

- Będziemy wzmacniać aktywność społeczną i zawodową - zapowiada Justyna Kubala - Grześ, naczelnik Wydziału Funduszy Zewnętrznych w Urzędzie Miasta.

Sale warsztatowe, które razem mogą tworzyć jedną olbrzymią ze stołami, krzesłami i mównicą z znajdują się na pierwszym piętrze budynku. Z windą łączy je przeszklona galeria. Na aktywizację mieszkańców poprzez warsztaty i zajęcia Urząd Miasta uzyskał dofinansowanie w kwocie 1,5 mln zł.Wezmą w nich udział wodzisławianie, którzy wyłonieni zostaną w specjalnie przygotowanej rekrutacji. ą

Arkadiusz Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.