Dwugłos: Marcin Maranda i Mieczysław Kieca w rozmowie o ustawie metropolitalnej

Czytaj dalej
Marcin Zasada

Dwugłos: Marcin Maranda i Mieczysław Kieca w rozmowie o ustawie metropolitalnej

Marcin Zasada

Czy ustawa metropolitalna dla aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej może być

TAK

Marcin Maranda, częstochowski radny

Obserwuję sztuczne podsycanie strachu przed konfliktem z Rosją. Myślę, że chodzi o osiągnięcie poziomu poczucia zagrożenia, przy którym będą akceptowane nawet tak niepopularne decyzje jak odwieszenie obowiązkowego poboru. Osobiście nie poddaję się tej psychozie strachu, tym bardziej że nie widzę żadnych konkretnych wrogich kroków Rosji wobec Polski. Bieżące wydarzenia w naszym kraju pokazują jednak, że wiele rzeczy jest możliwych, a więc również powrót do poboru.

Co się stanie, zależy od oceny rządzących, czy taki krok opłaci im się politycznie, to znaczy, jaki to będzie miało wpływ na poparcie. Zwracam uwagę, że każda decyzja powinna być poprzedzona wnikliwymi analizami strategicznymi, a nie wynikać z bieżącego zapotrzebowania politycznego. Takich analiz zabrakło wtedy, gdy zawieszano pobór, ale brakuje również teraz, gdy mówi się o jego odwieszeniu.

Obserwując inne państwa europejskie, należy uznać, że armia zawodowa wraz z formacjami terytorialnymi jest najbardziej perspektywiczna, tym bardziej że nowy charakter ewentualnych działań wojennych wymagać będzie armii doskonale wyszkolonej i wyposażonej. Jest ona znacznie droższa od armii z poboru, więc plany obecnej ekipy rządzącej, dotyczące znacznego zwiększenia liczebności, mogą napotkać barierę finansową nie do pokonania. I dlatego, według mnie, przywrócenie poboru jest możliwe.

Mieszkanie za czytanie

Podsumowując: gdyby przed jego zawieszeniem prowadzono potrzebne analizy to, być może, udałoby się uniknąć niemalże całkowitej utraty zdolności bojowej na długi okres przez większość jednostek Wojska Polskiego. Być może nie doszłoby również do zniszczenia systemu mobilizacyjnego Sił Zbrojnych RP. Ktoś może zatem powiedzieć, że jeżeli decyzja o zawieszeniu poboru niosła wyraźny uszczerbek, to decyzja odwrotna powinna zdolności zwiększyć. Może, ale nie musi. To zależeć będzie od poziomu przygotowania przedsięwzięcia, a tutaj mam wiele wątpliwości.

NIE

Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia

Metropolia nie jest zagrożeniem, ale sposobem na sprawne zarządzanie dużym obszarem miejskim. Ma siłę inwestorów i mieszkańców, co w sytuacji depopulacji miast ma bardzo duże znaczenie. Można też zadać pytanie, czy na rozwoju Warszawy straciły gminy położone przy metropolii? Czy te, które umiały wykorzystać potencjał, przede wszystkim zyskały? Myślę zwłaszcza o napływie nowych mieszkańców oraz udziałach w PIT.

Trzeba podkreślić, że korzyści z utworzenia metropolii będą zauważalne dla regionu tylko wtedy, jeżeli zostanie utrzymany darmowy przejazd autostradą A1 na całej długości, od Sośnicy do Gorzyczek! Potencjał metropolii - siła przyciągania inwestorów, mieszkańców, rozwiązywania problemów, które przekładają się na stopę życia w całym regionie - to korzyści.

Wśród kolejnych można wymienić: sprawniejsze ograniczanie niskiej emisji, rewitalizację obszarów zdegradowanych, idące z tym w parze rozwiązywanie problemów społecznych, efektywnie zarządzaną komunikację publiczną, budowanie marki całego regionu, a nie miast indywidualnie. Siła metropolii to także szanse dla regionu położonego obok. Bliskość metropolii daje obszarom położonym w jej sąsiedztwie możliwość przygotowania komunalnych funkcji uzupełniających, dzięki którym pozyskamy inwestorów np. z branż kooperujących z głównymi z centrum. Nasz gminy mogą także pokusić się o stworzenie ciekawej oferty dla młodych rodzin. To kolejna szansa na ich rozwój.

Czy subregion zachodni powinien też zorganizować się na kształt metropolii ? Nie ma takiej możliwości. Powinniśmy kontynuować drogę wspólnych priorytetów i reakcji na wyzwania: walkę ze smogiem czy też organizację transportu publicznego. Z pewnością pomogłyby nam programy ze wsparciem finansowym dla samorządów, które, tak jak nasz subregion, patrzą na działanie na rzecz mieszkańców z punktu widzenia mieszkańca regionu, nie gminy.

Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.