Dwugłos: Nagrywanie działań policji powinno być zakazane?

Czytaj dalej
Patryk Drabek

Dwugłos: Nagrywanie działań policji powinno być zakazane?

Patryk Drabek

Czy nagrywanie działań policji powinno być zakazane? Pytamy Rafała Jankowskiego, przewodniczącego ZG NSZZ Policjantów, oraz dra Piotra Kładocznego z Helsińskiej Fundacji Praw Człowiek.

TAK


Rafał Jankowski, przewodniczący ZG NSZZ Policjantów

Naszym priorytetem jest między innymi zajęcie się osobami, które nagrywają policyjne interwencje. Chodzi o tych obywateli, których nie dotyczą działania policjantów, a którzy przeszkadzają funkcjonariuszom. Jest wiele krajów na świecie, gdzie podczas takiego nagrywania można odebrać telefon i podać nagrywającego do sądu za utrudnianie czynności. Jest to problem, ponieważ te filmy są później publikowane w internecie i często nie pokazują całego przebiegu interwencji. Zazwyczaj jednoznacznie wskazują na to, że policjanci albo zrobili coś źle, albo czegoś nie zrobili.

Chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, by nagrywanie było zabronione. Jeśli ktoś chce kręcić filmy, to niech zostanie reżyserem kina akcji.

NIE


dr Piotr Kładoczny, Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Nagrywanie policyjnych interwencji powinno być dozwolone. To działanie publiczne i nie widzę powodów, by tego typu rejestrowanie zostało zabronione. Co więcej, uważam, że sami policjanci powinni mieć kamerki i wszystko nagrywać. Ja nie umiem, więc nic w ten sposób nie rejestruję. Gdybym jednak potrafił to robić, to nagrywałbym wszystkie sytuacje, które są dziwne lub interesujące. Nie trafiają do nas przecież osoby, które chcą pochwalić sąd, policjantów czy urzędników. A gdy nie ma nagrań, to mamy kłopot, by ustalić, co tak naprawdę się wydarzyło. Inna sprawa to publikowanie nagrań w internecie. Co innego nagrać, a co innego wrzucić to później do sieci. Pytanie: czy takie nagrania powinny być tam publikowane?

Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.