Dwugłos: Nowa podstawa programowa przysłuży się uczniom?

Czytaj dalej
Katarzyna Domagała-Szymonek

Dwugłos: Nowa podstawa programowa przysłuży się uczniom?

Katarzyna Domagała-Szymonek

Nowa podstawa programowa przysłuży się uczniom? Pytamy Krystynę Szumilas, byłą minister edukacji w rządzie PO, oraz Urszulę Bauer, Śląską Kurator Oświaty.

NIE


Krystyna Szumilas,była minister edukacji z PO

Nowa podstawa programowa krzywdzi uczniów z klas IV, V i VI. Nie została dopasowana do poziomu ich wiedzy. Na historii „przerobią“ zakres materiału z XIX i XX w., nie uzupełnią informacji ze średniowiecza, XVII czy XVIII w.

Problemem jest też brak korelacji pomiędzy przedmiotami - w tym samym czasie na języku polskim czy historii uczniowie będą poznawali materiał z innych epok. Dokument przedstawiony przez MEN nie jest projektem rozporządzenia. Tym samym nie ma mocy prawnej. Właściwy akt prawny mamy poznać dopiero w lutym przyszłego roku!

Pytam się więc, jak wydawcy mają przygotować nowe podręczniki, skoro nadal nie wiedzą, jakie treści mają się w nich znaleźć. Obawiam się, że uczniowie będą zmuszeni korzystać z książek przygotowanych naprędce, a coś takiego nie powinno mieć miejsca.

TAK


Urszula Bauer,Śląska Kurator Oświaty

Wprowadzenie nowej podstawy programowej jest niezbędne w związku z reformą. Uważam, że projekt przedstawiony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jest dobry.

Zaproponowano w nim wiele nowych rozwiązań. Już najmłodsi uczniowie będą uczyć się, wykorzystując gry strategiczne, przykładowo szachy czy warcaby. Jednocześnie eksperci uwzględnili różnice programowe w podstawie do chemii, fizyki, geografii, biologii w klasach VII-VIII dla tych uczniów, którzy dotychczas uczyli się przyrody.

Ważnym i oczekiwanym elementem zmian jest również obowiązek prowadzenia doradztwa zawodowego już od klasy VII szkoły podstawowej. Terminy prac na podstawą były uzgadniane z wydawcami.

Katarzyna Domagała-Szymonek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.