Dzieci bez szczepień obowiązkowych nie trafią do żłobków? Sąd uważa to za zgodne z konstytucją. Radni Poznania przygotowują projekt

Czytaj dalej
Fot. Piotr Warczak
Anastazja Bezduszna

Dzieci bez szczepień obowiązkowych nie trafią do żłobków? Sąd uważa to za zgodne z konstytucją. Radni Poznania przygotowują projekt

Anastazja Bezduszna

Coraz więcej miast uwzględnia ochronne szczepienia obowiązkowe podczas rekrutacji do żłobków i przedszkoli. W Poznaniu do tej pory szczepienia oznaczało dodatkowe punkty przy przyjęciu do przedszkola. We Wrocławiu i Warszawie dziecko bez szczepień nie dostanie się do żłobka. Niektórzy rodzice uważają to za dyskryminację. W Warszawie przeciwko miastu została skierowana w tej sprawie skarga do sądu. 8 lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił ją, uznając za bezzasadną.

Sąd: Wymóg szczepień przy przyjęciu do żłobka zgodny z Konstytucją RP

Pod koniec 2019 roku Rada m. st. Warszawa przyjęła uchwałę, na podstawie której warunkiem niezbędnym do przyjęcia dziecka do miejskiego żłobka jest wymóg posiadania przez malucha szczepień ochronnych. Przepisy weszły w życie od 2020 roku. Wyjątkiem są dzieci, które mają przeciwwskazania zdrowotne stwierdzone przez lekarza. Przeciwników takiego kryterium nie brakowało. Jeden z rodziców w tej sprawie wniósł do sądu skargę przeciwko Warszawie. 8 lipca 2020 roku sąd uznał skargę za bezzasadną.

- WSA podkreślił, że warunek dotyczący szczepień ochronnych w procesie rekrutacji do miejskich żłobków jest zgodny z zasadami wynikającymi z konstytucji RP, która gwarantuje ochronę zdrowia obywateli, w szczególności zwracając uwagę na dobro dziecka, jego prawa do zdrowia i życia. Konstytucja reguluje powinności państwa polegające na zapewnieniu szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom i zwalczaniu chorób epidemiologicznych – takie obowiązki spoczywają również na samorządzie - wyjaśnił ratusz.

Co więcej, w swoim stanowisku sąd dobitnie podkreślił, że nie może być mowy o dyskryminacji dzieci, których rodzice odmawiają poddania ich ustawowemu obowiązkowi szczepień. Zdaniem sądu muszą oni liczyć się z konsekwencjami swojego wyboru i nie mogą wymagać, aby niezaszczepione maluchy były traktowane na równi z tymi, których rodzice przestrzegają ustawowych obowiązków.

Poznań - szczepienia jako kryterium przyjęcia do żłobka

W Poznaniu jeszcze w lipcu 2019 roku postanowiono, że do miejskich żłobków będą przyjmowane jedynie dzieci, które odbyły obowiązkowe szczepienia ochronne. Ale w odróżnieniu od Wrocławia, gdzie w tym samym czasie radni zdecydowali, że do tamtejszych żłobków mogą uczęszczać jednie dzieci posiadające obowiązkowe szczepienia ochronne, w Poznaniu to kryterium nie jest uwzględnione do dziś.

- 9 lipca Rada Miasta Poznania przyjęła cztery uchwały ws. nadania statutu zespołowi żłobków nr 1, 2, 3, 4, w których zawarto zapis, że jednym z warunków przyjęcia dzieci do żłobków publicznych w Poznaniu jest odbycie obowiązkowych szczepień ochronnych. 14 sierpnia wojewoda wielkopolski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze, z którego wynikało, że uchwały są nieważne - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

- Rada Miasta Poznania złożyła skargę na powyższe rozstrzygnięcie. Sprawę rozstrzygał Wojewódzki Sąd Administracyjny, który oddalił skargę Rady Miasta Poznania, przy czym, zgodnie z uzasadnieniem sądu, to nie warunek odbycia obowiązkowych szczepień ochronnych stanowił podstawę oddalenia skargi - dodaje.

Zobacz więcej: Do żłobków w Poznaniu będą przyjmowane tylko dzieci, które mają obowiązkowe szczepienia ochronne

W rekrutacji do żłobków w 2020 roku kryterium szczepień obowiązkowych nie był uwzględniony. - Zatem aktualnie warunkiem przyjęcia dzieci do żłobków publicznych jest zamieszkanie na terenie Poznania. Do żłobków publicznych mogą zostać także przyjęte dzieci z gmin ościennych, z którymi Poznań ma zawarte porozumienie w tej sprawie.

Obecnie to Mosina, Tarnowo Podgórne i Komorniki. Obecnie przygotowujemy projekt regulacji umożliwiających wprowadzenie tego kryterium - tłumaczy Magdalena Pietrusik-Adamska.

Jednak w rekrutacji do przedszkoli w Poznaniu w 2020 roku za wykonane szczepienia można było dostać dodatkowe 60 punktów.

------------------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anastazja Bezduszna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.