Dziecko przegrało z wirusem [wykresy, zdjęcie interaktywne]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Odurczok
Katarzyna Pomianowska

Dziecko przegrało z wirusem [wykresy, zdjęcie interaktywne]

Katarzyna Pomianowska

Czterolatka, która trafiła do szpitala w Toruniu, wczoraj zmarła w wyniku powikłań świńskiej grypy. To nie pierwsza ofiara śmiertelna w tym sezonie.

To czwarty w tym sezonie - od października - śmiertelny przypadek osoby zarażonej AH1N1 w naszym regionie.

Dziewczynka z powiatu brodnickiego trafiła do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu - 23 lutego. Dwa dni później brodnicki sanepid otrzymał potwierdzoną informację, że u dziewczynki wykryto wirusa grypy typu A.


Jakie są objawy świńskiej grypy?

- Próbkę (wymaz z gardła i nosa) przesłano do wojewódzkiej stacji sanepidu w Bydgoszczy (pracowni wirusologicznej) do dalszej identyfikacji - informował we wtorek lek. med. Mirosław Grafiński, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Brodnicy. Tego samego dnia dowiedzieliśmy się, że: - Od początku pobytu stan pacjentki jest bardzo ciężki i pomimo wysiłków lekarzy i pielęgniarek nie poprawia się - informował Janusz Mielcarek, rzecznik WSZ im. L. Rydygiera w Toruniu.

W czwartek przed południem dotarła do nas informacja, że mała pacjentka zmarła. Potwierdził to Janusz Mielcarek. Przyznał również, że od chwili przyjęcia dziewczynki do toruńskiego szpitala jej stan nie poprawił się. Rzecznik placówki potwierdził w telefonicznej rozmowie, że dziecko chorowało na świńską grypę.Sprawdziliśmy, jak w sytuacji zdiagnozowania tej odmiany grypy postępuje sanepid. Zapytaliśmy, czy podejmowane są jakieś nadzwyczajne działania względem mieszkańców powiatu brodnickiego.- To u nas jednostkowy przypadek, bardzo nieszczęśliwy - mówi Mirosław Grafiński. - Nie należy panikować. Wysłaliśmy do wójta gminy Zbiczno, jak i do tamtejszych szkół, przedszkoli - ulotki informacyjne dotyczące postępowania w przypadku grypy. Podstawą jest edukacja mieszkańców, wiedza - jak nie dopuścić do zachorowań.

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w jednym z wymazów pobranych od pacjentki z powiatu aleksandrowskiego stwierdzono obecność AH1N1. Jeden przypadek świńskiej grypy odnotowano również w inowrocławskim sanepidzie. Ponadto w drugiej połowie lutego we włocławskim szpitalu przyjęto pacjenta z wirusem świńskiej grypy. Trafił do Torunia.


Świńska grypa w Kujawsko-Pomorskiem
Create bar charts

W sumie od początku tego sezonu, czyli od października 2015 na grypę i infekcję grypopochodne zachorowało w naszym regionie ponad 141 tys. osób, w tym na tzw. „świńską grypę” - 71.

Tylko w ostatnim tygodniu w regionie odnotowano ponad 16,5 tys. zachorowań oraz podejrzenia zachorowań na grypę.

Katarzyna Pomianowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.