Dziesięć nowych twistów będzie kursować pod Jasną Górą już w 2019 roku [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Janusz Strzelczyk

Dziesięć nowych twistów będzie kursować pod Jasną Górą już w 2019 roku [ZDJĘCIA]

Janusz Strzelczyk

Prawdopodobnie MPK na 60-lecie swojego istnienia będzie miało dla pasażerów miłą niespodziankę. W 2019 roku w Częstochowie mają kursować już tylko nowoczesne tramwaje Twist. Wczoraj w MPK podpisano umowę z bydgoską Pesą na dostarczenie do Częstochowy dziesięciu tramwajów.

– Codziennie na tory wyjeżdża 17 tramwajów – mówi Mariusz Sikora, prezes MPK. – Mamy już siedem twistów. Będziemy mieć kolejnych dziesięć.

– Tramwaje będziemy dostarczać od maja do października przyszłego roku – zapowiada Robert Szot, dyrektor do spraw rynku tramwajowego w zakładach Pesa. Nowe pojazdy o długości od 28 do 32 metrów mają mieć od trzech do pięciu członów oraz minimum 70 proc. niskiej podłogi. Pojemność wagonu to minimum 200 osób. Od już jeżdżących w Częstochowie, od 2012 roku, twistów będą się różnić niewiele. Będą miały fabrycznie montowane biletomaty i ekrany reklamowe.

Kontrakt opiewa na ponad 73 mln zł netto. Ijest częścią dużego projektu komunikacyjnego w Częstochowie. Miasto dostanie prawie 144 mln zł unijnego dofinansowania do zakupu dziesięciu tramwajów i kompleksową modernizację infrastruktury tramwajowej od ul. Fieldorfa-Nila do pętli w al. Pokoju. Szacunkowa wartość całego projektu to ponad 208 mln zł.

– Sukcesywnie inwestujemy w transport publiczny. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne dysponuje coraz lepszym taborem, rozbudowaliśmy linię tramwajową na Rakowie. Teraz kupimy kolejnych dziesięć tramwajów i zmodernizujemy blisko 14 km infrastruktury tramwajowej – mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

W dalszej części:

 • Jaki przetarg zostanie wkrótce rozstrzygnięty
 • Ile elektronicznych biletów wydano już w styczniu
 • Co z budową czwartej linii
Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.