Eliza Gniewek-Juszczak

Dziewczyny ubierajcie się, szminkujcie i ruszajcie – radzi nowosolanka

Jedno ze spotkań, podczas których chętni zdobywają wiedzę o rynku pracy Fot. LGD z Siedliska Jedno ze spotkań, podczas których chętni zdobywają wiedzę o rynku pracy
Eliza Gniewek-Juszczak

Szlichtyngowa, Przyborów, Sława, Siedlisko, Kotla i Wschowa w tych miejscowościach od środy, 14 grudnia będą odbywały się spotkania, podczas których będzie można dowiedzieć się jak odnaleźć się na rynku pracy.

Jesteś kobietą, rolnikiem, osobą niepełnosprawną, masz lat 50 plus, albo 25 lat i mniej? To znaczy, że należysz do osób defaworyzowanych. A to z kolei oznacza, że właśnie tym osobom trudniej jest odnaleźć się na rynku pracy. Roksana Górna – Kopij ze Stowarzyszenia Kraina Lasów i Jezior – Lokalna Grupa Działania wyjaśnia, że wskazały na to przeprowadzone konsultacje społeczne w naszym regionie. – Te osoby chciałyby wrócić do pracy, ale nie jest im łatwo z różnych powodów. Czasem brakuje doświadczenia zawodowego czasem kwalifikacji. One czują potrzebę doskonalenia się, ale potrzebują wsparcia, zachęcenia do działania – tłumaczy przedstawicielka stowarzyszenia.

Aby pomóc mieszkańcom z terenu działania stowarzyszenia LGD przez dwa najbliższe tygodnie w takich miejscowościach jak: Szlichtyngowa, Przyborów, Sława, Siedlisko, Kotla i Wschowa będą odbywały się spotkania z ekspertami stowarzyszenia. Będzie można dowiedzieć się, jakie warunki spełnić, aby w przyszłym roku móc z sukcesem wystartować w naborze wniosków o wsparcie finansowe. – Nasze nabory cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej przyznajemy kwotę do 50 tysięcy złotych. Zachęcamy osoby, które chciałyby rozpocząć własny biznes do udziału w spotkaniach. Zapraszamy również przedsiębiorców, którzy chcieliby rozwinąć swoją działalność i zatrudnić kolejne osoby – podkreśla R. Górna – Kopij.

W przypadku już działającego interesu uzyskać można nawet 300 tys. zł. Wśród warunków, które trzeba spełnić jest utrzymanie dotychczasowych miejsc pracy i zatrudnienie jednej nowej osoby przez okres trzech lat. Pieniądze są przyznawane w ramach refundacji, czyli najpierw beneficjent wykłada sto procent całej potrzebnej kwoty ze swoich środków. W przypadku rozpoczynania działalności po złożeniu wniosku o płatność otrzymuje się 80 proc. przyznanej kwoty, a pozostałe 20 procent po zrealizowaniu zaplanowanych zadań. Wystarczy utrzymać zatrudnienie jednej osoby przez dwa lata, również można liczyć siebie jako osobę zatrudnioną, przy działalności jednoosobowej.

- Dziewczyny ubierajcie się, szminkujcie i idźcie na te spotkania – radzi Wanda Świdzińska ze stowarzyszenia Nowosolska Akademia Rozwoju. – Na pewno warto pójść. Jeśli po takim jednym spotkaniu z dziesięciu osób dwie – trzy zajmą swoją przyszłością, to będzie wielki sukces. Jest dużo osób, które potrzebują wsparcia, takiego kopa, takiej kropki nad i, żeby zacząć działać. I właśnie te osoby powinny korzystać z takich zajęć. Bo prawda też jest taka, że ludzie pewni swoich możliwości, którzy wierzą, że im się uda, nie czekają na takie warsztaty, tylko idą do punktów informacyjnych w urzędzie pracy czy urzędzie marszałkowskim i działają – przyznaje W. Świdzińska.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.