Dżihadyści grożą Arabii Saudyjskiej

Czytaj dalej
Fot. Khalid Mohammed
Sylwia Arlak

Dżihadyści grożą Arabii Saudyjskiej

Sylwia Arlak

Państwo Islamskie ma na celowniku kolejny kraj. Tym razem jest to Arabia Saudyjska, która zdecydowała się na walkę z terrorystami.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego odpowiedzieli na utworzoną właśnie koalicję państw muzułmańskich przeciwko terrorystom - podaje brytyjski „Express”. W sobotnim komunikacie Państwo Islamskie (ISIS) oskarżyło Arabię Saudyjską o „zmowę z krzyżowcami”. Jednocześnie zagroziło wrogowi szybkim odwetem. Dżihadyści zarzucili też „niewiernym” opozycjonistom zdradę, przypominając, że wzięli oni udział w negocjacjach w stolicy kraju Rijadzie.

- Za przyzwoleniem Allaha będzie to początek upadku rządów tyranów na ziemiach islamu - odgrażają się dżihadyści.

W tym tygodniu Arabia Saudyjska wraz z 34 państwami muzułmańskimi ogłosiła powstanie wielkiego sojuszu, którego celem jest skończenie z ISIS i innymi organizacjami terrorystycznymi. Jak podają przedstawiciele władz - niewykluczona jest wojskowa operacja lądowa.

Saudyjski minister obrony Mohammed bin Salman przyznał, że grupa z siedzibą w Rijadzie będzie walczyć z dżihadystami w Iraku, Syrii, Libii, Egipcie i Afganistanie. Ogromna koalicja łączy kraje arabskie, takie jak Egipt, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie z krajami islamskimi: Malezją, Pakistanem i Turcją. W szeregach organizacji zabraknie Iranu, z którym łączą Rijad napięte stosunki.

- Mamy obowiązek chronić naród islamski przed złem wyrządzanym przez wszystkie ugrupowania i organizacje terrorystyczne, które szerzą na ziemi śmierć i zepsucie i które terroryzują niewinnych obywateli - tłumaczą przedstawiciele międzynarodowej koalicji.

W Arabii Saudyjskiej doszło w tym roku do serii zamachów bombowych i strzelanin, w których śmierć poniosły setki obywateli. Wiele z nich przypisuje się działaniom Państwa Islamskiego. Jak przypomina BBC, rząd Arabii Saudyjskiej był wielokrotnie oskarżany o finansowanie terrorystów. Ten jednak konsekwentnie odrzuca te zarzuty.

Jedno nie ulega wątpliwości - dżihadyści rosną w siłę. Jak poinformował niemiecki dziennik „Welt am Sonntag”, dżihadyści z ISIS ukradli na Bliskim Wschodzie tysiące paszportów. Z dokumentów tych mogą skorzystać zamachowcy próbujący przedostać się do Europy. W dzienniku przeczytamy też, że terrorystom udało się przejąć kontrolę nad wieloma urzędami w Iraku, Syrii i Libii.

Autorka: Sylwia Arlak

Sylwia Arlak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.