Dziś Furmanka Andrzeja Karpińskiego, typowo śląski klimat [INTERAKTYWNE ZDJĘCIE]

Czytaj dalej
Arkadiusz Gola

Dziś Furmanka Andrzeja Karpińskiego, typowo śląski klimat [INTERAKTYWNE ZDJĘCIE]

Arkadiusz Gola

Dziś obraz Andrzeja Karpińskiego przedstawiający pożegnanie z furmanem. Chociaż autor pochodzi znad morza, świetnie czuje górnośląskie klimaty. Familok, chlywiki, plac, ławeczka, no i wspomniana fura z węglem - wszystkie te symbole zobaczycie na obrazie Karpińskiego.

Andrzej Karpiński urodził się w 1953 r. w Kołobrzegu. W Zabrzu mieszka od roku 1971 r. Jest jednym z bardziej znanych i cenionych artystów amatorów w regionie śląskim. Specjalizuje się w malarstwie olejnym, ale czasami też tworzy w technice akwareli, pastelu i grafice. Mimo, że pochodzi znad morza, jako temat przewodni swoich obrazów obrał Śląską rzeczywistość, to co go otacza. Ulubionym motywem są scenki rodzajowe osadzone w górnośląskich miastach. W podwórka, familoki, czy konkretne ulice wplata sytuacje z dnia codziennego mieszkańców.

Często maluje obrazy z nocnym motywem, lub z padającym deszczem, co nadaje im specyficzny nastrój. Obraz furmanka to jeden z ulubionych motywów Andrzeja Karpińskiego – scenka rodzajowa wśród familoków. Przedstawia pożegnanie z furmanem, który jesienią przywiózł mieszkańcom węgiel.

Najedź kursorem na obraz i zobacz szczegóły

Arkadiusz Gola

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.