Dziś górnicy Ewalda Gawlika [INTERAKTYWNA ILUSTRACJA]

Czytaj dalej
Marek Twaróg, Arkadiusz Gola

Dziś górnicy Ewalda Gawlika [INTERAKTYWNA ILUSTRACJA]

Marek Twaróg, Arkadiusz Gola

Tym razem mam dla Państwa obraz Ewalda Gawlika, przedstawiający pracę górników z oddziału wentylacji. Wszak Barbórka była wczoraj, warto wrócić myślami do tej niewdzięcznej i tak bardzo śląskiej roboty.

Mój ojciec, emerytowany górnik na Halembie, widząc ten obraz powiedział tylko: „Podobo mi się, w końcu dobrze namalowano robota na grubie”. Ale co konkretnie mu się tak podobało? Dlaczego uznał, że to jest prawdziwy przekaz? Tata widział wiele różnych obrazów o takiej tematyce, wiele mu się podobało, ale… część z nich namalowali artyści z wielką fantazją. Mój tata zawsze kiwał głową, po czym orzekał: „Ładne, ale dołu to ci artyści nie widzieli”.

Natomiast z tym Gawlikiem było inaczej. Robota na dole wygląda tak, jak on to przedstawił. Nic dziwnego, Ewald Gawlik sam był górnikiem dołowym na Staszicu w Katowicach i na własnym grzbiecie nosił takie cuda aż do emerytury.

Spójrzmy zatem na szczegóły.

Kliknijcie w strzałkę po prawej i rozpocznijcie wędrówkę po obrazie

Marek Twaróg, Arkadiusz Gola

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

andrzej.wiciu

Ewalda Gawlika miałem szczęście poznać osobiście. Spotkałem go w Kopalni Wieczorek chyba w roku 1973 . Po studiach rozpocząłem pracę w KWK Wieczorek w Nikiszowcu. W 1973 roku byłem Kierownikiem Oddziału Podsadzkowego a Ewald Gawlik pracował na oddz. Wydobywczym IV-tym w pokładzie 501 jako " Górnik Podsadzkarz" tj przygotowywał wybraną już przestrzeń do likwidacji przy użyciu mieszaniny piasku z wodą. Pamiętam Go jako wspaniałego Górnika, którego życie nie pieściło wręcz przeciwnie niesamowicie doświadczyło. Mam w oczach jego obraz Słoneczniki Van Gogha , wisiał on u mojego Przyjaciela Górnika, który w owym czasie był Kierownikiem oddziału Wydobywczego, w którym pracował także Pan Gawlik.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.