Dziś masówki w JSW, w przyszłym tygodniu referendum. Będzie strajk?

Czytaj dalej
Fot. arc.
Jacek Bombor

Dziś masówki w JSW, w przyszłym tygodniu referendum. Będzie strajk?

Jacek Bombor

Referendum strajkowe w JSW: Górnicy w Jastrzębskiej Spółki Węglowej w przyszłym tygodniu odpowiedzą na pytanie, czy zgadzają się na podjęcie akcji protestacyjnych.

Referendum strajkowe w JSW: W przyszłym tygodniu w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbędzie się referendum strajkowe.

ZOBACZ ZDJĘCIA:
GÓRNICY JSW SĄ WŚCIEKLI. STRAJK JSW PRZESĄDZONY. TRWAJĄ MASÓWKI W KOPALNIACH

CZYTAJ KONIECZNIE:
22 STYCZNIA SEJM PRZYJĄŁ POPRAWKI SENATU DO USTAWU GÓRNICZEJ. TERAPIA BĘDZIE BOLESNA

Najpóźniej we wtorek, środę. Potem każdy scenariusz jest możliwy - wyjaśnia nam Piotr Szereda, rzecznik związkowców z JSW.

To efekt przedwczorajszej decyzji zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, który wypowiedział stronie społecznej część umów. W efekcie szefowie formy mogą "zamrozić" wypłatę 14-tek, obciąć o połowę deputat węglowy, wstrzymać wzrost płac, wprowadzić sześciodniowy tydzień fedrowania.

CZYTAJ TAKŻE:
Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - górnicy

- To pozwoli zaoszczędzić 500 mln w kolejnych latach i utrzymać 26 tysięcy miejsc pracy. Sytuacja finansowa jest trudna, musimy podjąć trudne decyzje - mówił prezes Jarosław Zagórowski, szef JSW. W zwykłym trybie zwołanie takiej akcji musi potrwać kilka tygodni, bo to skomplikowana procedura, ale związkowcy, aby akcja była legalna, wykorzystają aktualnie trwający spór zbiorowy w sprawie przywrócenia posiłków regeneracyjnych dla pracowników… administracji.

- Nie walczymy o zupę dla sekretarki prezesa. To tylko pretekst, który wykorzystamy w tej sytuacji, bo zerwaniu przez zarząd porozumień,- tłumaczy Piotr Szereda. Wczoraj trwały mediacje w sprawie… flapsów, sporu nie rozstrzygnięto, więc teraz związkowcy mogą oficjalnie przeprowadzić referendum. - Dla nas ważne było, by dopełnić wszelkich procesur, bo załoga jest gotowa do podjęcia działań bez naszej zgody, a to byłby najgorszy scenariusz - dodaje Szereda.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Teraz referendum, a potem strajk w JSW? "Każdy scenariusz jest możliwy"

Zwykli górnicy murem staną za związkami. Bo już od kilku lat "ubywa" im z paska. Mariusz Marcinkiewicz pracuje na dole od 9 lat. Po studiach, żona w 9 miesiącu ciąży, operator nowoczesnych podziemnych urządzeń. Zarabia świetnie... - Z kilkoma weekendami dostaję 4 tysiące. Ale od kilku lat wypłaty są coraz niższe, za tą samą pracę - mówi. I przyznaje, że górnicy mają dość.


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Jacek Bombor

Komentarze

23
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

bad

co to za bełkot? to masa głupoty, oto co to jest, a wyniki referendum są oczywiste, bo do strajków to oniu wszyscy są pierwsi

Salzhering

Niewielu pisze o nieumiejetnym zarzadzaniu w ostatnich 25 latach przez Polakow przemymyslem gorniczym i ogolnie przemyslem.
Gospodarka nie potrafil jeszcze zaden Polak kierowac i jeszcze dlugo nie bedzie w stanie.

Zrobili wiec warszawscy zarzadcy propagande o rzekomych "przywilejach", ktore w istocie
sa elementami zarobku gornika.

Ale jak powiedzial polski "polityk" : "g**** Polacy to kupia".

pszczyniok

Jeśli ktoś myślał,że te spółki powstały po to aby zarządzać kopalniami to teraz widzi,że jest naiwny.Spółka,jak pijwka wyssie ostarni grosz z kopalń.Ale jak wszyscy wiedzą bez spółki się nie da,bo to POLNISCHE WIRTSCHAFT.Jednego górnika powinno dozorować 5 mądrych polakofcof,amyn.

P77

Albo Zwiazki rusza du. i nie tylko w tym temacie ale reszty przemyslu,wyprzedazy majatku,umów śmieciowych albo nas zaoraja i bedziemy nawozem http://prawy.pl/z-kraju/8195-rzad-przygotowuje-wielki-skok-zachodniego-kapitalu-na-slask

i kasy nie bedzie nawet na zwykłą wypłatę

i dobrze

sie pytam?

.

otto

Sytuacja Kompanii Węglowej przez lata systematycznie się pogarszała. - W ciągu 10 lat wydajność w Kompanii Węglowej spadła o 50 proc., a koszty wzrosły o 100 proc. Takie rzeczy nie dzieją się z dnia na dzień - ocenia Jerzy Markowski.

"To nie jest naprawianie górnictwa". Ile porozumienie kosztuje podatnika?
To historyczne...
czytaj dalej »
Dużą część kosztów stanowią te związane z zatrudnieniem, zwłaszcza przy administracji spółki. Ze sprawozdania finansowego firmy wynika, że łączny koszt zarządzania Kompanią to 2 mld złotych rocznie. W samej centrali spółki, która sprawuje pieczę nad podległymi przedsiębiorstwami, zatrudnionych jest ok. 700 osób.

- Są pewne nieporozumienia dotyczące kosztów administracyjnych, które ważą 2 mld złotych. Ale koszt centrali to jest 166 mln złotych - wyjaśnia Krzysztof Sędzikowski. - Nawet wycięcie całkowite tych kosztów nie spowoduje uratowania KW. Ja będę podchodził do tego w następujący sposób: wycinamy wszystkie koszty, które się da - przekonuje.

Jeszcze kilka lat temu firma nie musiała oszczędzać. Pensje kierownictwa wzrosły, gdy wiceministrem gospodarki w latach 2008-2011 r. była Joanna Strzelec-Łobodzińska. - Najpierw zmieniła zasady wynagradzania prezesów spółek węglowych i zarządów tak, że wyciągnęła ich z tzw. kominówki - zauważa Jerzy Markowski. - Dała szansę prawną na to, aby zarabiać po 80 tys. zł i więcej na miesiąc. Kiedy to załatwiła, przestała być wiceministrem i zrobiła się, używam tego słowa świadomie, prezesem Kompanii Węglowej - ocenia były pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa.

podatnik, który nigdy nie widział 13 a co dopiero 14.

Mam wrażenie, że ci ludzie postradali zmysły. Platforma na pewno ugnie się pod ich żądaniami i wypłaci im te 14, ale po wyborach tej firmy już nie będzie. Ekonomia nie kłamie, to koniec polskiego węgla z takim zarządzaniem i żądaniami płacowymi. A wtedy, gdyby tylko ci ludzie zaczęli znowu terroryzować społeczeństwo poprzez np. blokady, wówczas społeczeństwo polskie powinno ich potraktować jak terrorystów i rozprawić się z nimi tak jak np. francuska policja ze skrajnymi islamistami.

życzliwy ?!

Ten ostatni z prawej to "prawdziwy "górnik nadaje sie na głodówka .

Jaś

Podoba mi się ten, pierwszy z prawej, GÓRNIK! Ten będzie zaciekle walczył o przywileje - szczególnie te dot. dożywiania zabiedzonych. A tak na serio, jest jasne, ze wszyscy chcą więcej ale trzeba jeszcze trochę myśleć. Czy ci ludzie nie rozumieją, że podcinają gałąź na której siedzą? Jeśli doprowadzą JSW do upadłości to nikt i nic im nie pomoże!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.