Dziś masówki w JSW, w przyszłym tygodniu referendum. Będzie strajk?

Czytaj dalej
Fot. arc.
Jacek Bombor

Dziś masówki w JSW, w przyszłym tygodniu referendum. Będzie strajk?

Jacek Bombor

Referendum strajkowe w JSW: Górnicy w Jastrzębskiej Spółki Węglowej w przyszłym tygodniu odpowiedzą na pytanie, czy zgadzają się na podjęcie akcji protestacyjnych.

Referendum strajkowe w JSW: W przyszłym tygodniu w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbędzie się referendum strajkowe.

ZOBACZ ZDJĘCIA:
GÓRNICY JSW SĄ WŚCIEKLI. STRAJK JSW PRZESĄDZONY. TRWAJĄ MASÓWKI W KOPALNIACH

CZYTAJ KONIECZNIE:
22 STYCZNIA SEJM PRZYJĄŁ POPRAWKI SENATU DO USTAWU GÓRNICZEJ. TERAPIA BĘDZIE BOLESNA

Najpóźniej we wtorek, środę. Potem każdy scenariusz jest możliwy - wyjaśnia nam Piotr Szereda, rzecznik związkowców z JSW.

To efekt przedwczorajszej decyzji zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, który wypowiedział stronie społecznej część umów. W efekcie szefowie formy mogą "zamrozić" wypłatę 14-tek, obciąć o połowę deputat węglowy, wstrzymać wzrost płac, wprowadzić sześciodniowy tydzień fedrowania.

CZYTAJ TAKŻE:
Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - górnicy

- To pozwoli zaoszczędzić 500 mln w kolejnych latach i utrzymać 26 tysięcy miejsc pracy. Sytuacja finansowa jest trudna, musimy podjąć trudne decyzje - mówił prezes Jarosław Zagórowski, szef JSW. W zwykłym trybie zwołanie takiej akcji musi potrwać kilka tygodni, bo to skomplikowana procedura, ale związkowcy, aby akcja była legalna, wykorzystają aktualnie trwający spór zbiorowy w sprawie przywrócenia posiłków regeneracyjnych dla pracowników… administracji.

- Nie walczymy o zupę dla sekretarki prezesa. To tylko pretekst, który wykorzystamy w tej sytuacji, bo zerwaniu przez zarząd porozumień,- tłumaczy Piotr Szereda. Wczoraj trwały mediacje w sprawie… flapsów, sporu nie rozstrzygnięto, więc teraz związkowcy mogą oficjalnie przeprowadzić referendum. - Dla nas ważne było, by dopełnić wszelkich procesur, bo załoga jest gotowa do podjęcia działań bez naszej zgody, a to byłby najgorszy scenariusz - dodaje Szereda.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Teraz referendum, a potem strajk w JSW? "Każdy scenariusz jest możliwy"

Zwykli górnicy murem staną za związkami. Bo już od kilku lat "ubywa" im z paska. Mariusz Marcinkiewicz pracuje na dole od 9 lat. Po studiach, żona w 9 miesiącu ciąży, operator nowoczesnych podziemnych urządzeń. Zarabia świetnie... - Z kilkoma weekendami dostaję 4 tysiące. Ale od kilku lat wypłaty są coraz niższe, za tą samą pracę - mówi. I przyznaje, że górnicy mają dość.


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Jacek Bombor

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.