Dzisiaj jedzenie w prawdziwie góralskim stylu

Czytaj dalej
Fot. 132RF
Hanna Wieczorek

Dzisiaj jedzenie w prawdziwie góralskim stylu

Hanna Wieczorek

Propozycje dla tych pechowców, którzy nie mogą pojechać w góry

Kwaśnica

Składniki:
kilogram kapusty kiszonej
0,5 kg wędzonych żeberek
0,5 kg żeberek
duża cebula
0,15 kg boczku wędzonego
Przyprawy: liść laurowy,
ziele angielskie, jałowiec, pieprz, sól, pieprz ziołowy, kminek

Przygotowanie:
Do dużego naczynia nalewamy wody, dodajemy kiszoną kapustę oraz żeberka: surowe i wędzone. Dodajemy jeszcze liść laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego oraz jałowca. I zaczynamy gotować. Teraz zabieramy się do krojenia boczku i cebuli. Boczek podsmażamy (czekamy, aż wytopi się z niego tłuszcz) i dodajemy cebulkę, która powinna podsmażyć się na złoty kolor. Jeżeli mamy chudy boczek, możemy dolać odrobinę oleju. Boczek z cebulką i tłuszczem dodajemy do gotującej się kwaśnicy i doprawiamy do smaku. Zupa jest gotowa, kiedy kapusta i żeberka będą miękkie. Kwaśnicę podajemy z żeberkiem i pieczywem. Oczywiście receptur na kwaśnicę jest bardzo wiele. Sporo osób dodaje do niej zasmażkę (łyżka mąki zasmażona na łyżce masła) i podaje ją z ziemniakami (te trzeba gotować oddzielnie).

Huculska babka TWAROGOWA

Składniki
500 g białego sera
0,5 szklanki mąki
0,5 szklanki śmietany (jeśli trzeba mieszany ją z mlekiem), 2 jajka, sól,
zielenina

Przygotowanie :
Ser przeciskamy przez praskę lub rozgniatamy widelcem. Dodajemy jajka, sól oraz mąkę, posiekaną zieleninę i dokładanie mieszamy. Z masy formujemy kuleczki, mniej więcej wielkości orzecha włoskiego (najlepiej zrobić to omączoną ręką) i wrzucamy je do gotującej się wody. Kiedy serowe kuleczki wypłyną na wierzch, wyjmujemy je z wody i układamy w brytfance wysmarowanej masłem. Serowe kulki zalewamy śmietaną i zapiekamy mniej więcej kwadrans. To przepis na wytrawną babkę. Możemy również przygotować słodką wersję huculskiej babki twarogowej. Rezygnujemy wtedy z zieleniny i dodajemy tylko szczyptę soli, a babkę przygotowaną do zapiekania posypujemy cukrem.

Tyrolskie knedle z duszoną cebulą
Składniki:
3 czerstwe bułki
125 ml mleka,
sól, pieprz
2 jajka, 5 dużych cebul
4 łyżki posiekanej
natki pietruszki, 10 dag masła
20 dag wędzonego boczku
bułka tarta (niekoniecznie)
2 litry bulionu z kostki
sałata, siekany szczypiorek

Przygotowanie:
Bułki kroimy i wkładamy do miski, następnie zalewamy je gorącym mlekiem, doprawiamy solą oraz pieprzem i dodajemy jajka. Dwie cebule obieramy i siekamy z 2-3 łyżkami pietruszki, a następnie szklimy na ćwiartce przygotowanego masła. Tak przygotowaną cebulkę dodajemy do pokrojonych bułek. Teraz kroimy w kostkę boczek, przekładamy na patelnię i wytapiamy na tłuszczu, w którym smażyła się cebula.
Trzecią część wytopionych skwarek z boczku przekładamy do bułek. Dokładnie wyrabiamy tak przygotowane składniki, jeśli masa jest zbyt rzadka, można ją zagęścić tartą bułką.
Z ciasta formujemy osiem knedli, które wkładamy na 10 do 15 minut do lekko gotującego się bulionu. Po kwadransie wyjmujemy je i odsączamy. Resztę masła dodajemy do boczku na patelni, trzy pozostałe cebule obieramy i kroimy w kostkę, dodajemy do boczku i dusimy około pięciu minut. Na patelni wkładamy knedle i podgrzewamy je. Podajemy na liściach sałaty, polane boczkiem z cebulą i oprószone szczypiorkiem.

Zupa dziadowska z bryndzą

Składniki:
2 litry wywaru z warzyw
20 dag bryndzy owczej
sól, pieprz
20 dag makaronu łazankowego
2 łyżki posiekanej
natki pietruszki

Przygotowanie:
Zaczynamy od zagotowania wywaru z warzyw. Potem w miseczce rozcieramy bryndzę i powoli dodajemy ją do wywaru.
Zupę doprowadzamy do wrzenia i od razu zdejmujemy z ognia, doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z wcześniej ugotowanymi łazankami i natką pietruszki.

Hanna Wieczorek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.